Uroczystość przed pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Podczas uroczystości, kierownik Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, ppłk SG w stanie spoczynku dr Wojciech Grobelski odczytał nazwiska ponad 50 powstańców wielkopolskich, których groby znajdują się na koszalińskim cmentarzu. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich oraz wojska, a także krewni powstańców, przedstawiciele organizacji kombatanckich i kibice Lecha Poznań.
- Dziś po raz pierwszy wybuch powstania wielkopolskiego jest świętem narodowym - mówił zastępca prezydenta Koszalina Andrzej Kierzek. - My jego wartości docenialiśmy wcześniej, przez lata spotykając się przed pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego na koszalińskim cmentarzu, gdzie spoczywają powstańcy wielkopolscy.
Uczestnicy wydarzenia zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego.
Czytaj też: Czekają miesiącami i często rezygnują. Wymarzony wyjazd do sanatorium przegrywa z pandemią
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszych dniach zrywu, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania, co ostatecznie doprowadziło do wyzwolenia miasta 6 stycznia 1919 r., po przejęciu lotniska Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. 16 lutego 1919 r. podpisano rozejm w Trewirze., a ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego prawie cała Wielkopolska została ponownie przyłączona do Polski.
W październiku 2021 r., przypadająca 27 grudnia rocznica powstania została ustanowiona świętem państwowym.
Czytaj też: Zachodniopomorskie: Zabili ponad 200 świń. Zwierzęta umierały w koszmarnych męczarniach