Społecznik

i

Autor: materiały prasowe

Sprawdź

Kupuj, gotuj i jedz tak, by nie marnować. Wyjątkowe wydarzenia w ramach programu #Społecznik

2024-09-17 13:01 Materiał sponsorowany

Jak pokazują statystyki, każdego roku Polacy wyrzucają prawie 5 milionów ton żywności. Kto za to odpowiada? W zdecydowanej większości my - konsumenci. Byliśmy w miejscu, które każdego dnia w ramach różnych działań promuje filozofię "zero waste". Wydarzenie było dofinansowane w ramach programu #Społecznik

Szczecińska Jadłodzielnia to organizacja, która zmienia świat, działając na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki programowi "Społecznik" mieszkańcy Szczecina mogą dowiedzieć się, jak gotować, aby nie marnować. Tu żaden okruszek nie może zostać wyrzucony!

- To jeden z elementów naszej działalności, czyli promowanie idei foodsharingu, gotowanie z resztek, integrowanie mieszkańców - mówi Elżbieta Abramowicz, prezes Stowarzyszenia Jadłodzielnia Szczecin. Dzisiejsze produkty otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionego rolnika, który zebrał resztki ze swojego pola - cukinię, ziemniaki, cebulę - dodała Abramowicz.

Wydarzenie integrujące mieszkańców w ramach programu "Społecznik" przygotowano z panem Rafałem Bajeną z Tu Centrum.Szczecin, z którym Szczecińska Jadłodzielnia współpracuje od dawna.

- Jadłodzielnia zajmuje się szerzeniem idei foodsharingu, czyli dzielenia się żywnością, przede wszystkim - niemarnowania tej żywności - mówi Beata Jezierska, współzałożycielka Jadłodzielni Szczecin. - Naszym celem jest uświadomienie społeczeństwa, jak dużo marnujemy jedzenia, które możemy wykorzystać później ponownie lub podzielić się z innymi - dodała.

Każdy z nas może kupować, gotować i jeść tak, aby nasza żywność nie trafiała do śmieci. Nie trzeba zmieniać świata, wystarczy zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz zdobyć trochę wiedzy, żeby zmieniać ten świat na lepsze.

„Pionierski program w Polsce”

Program Społecznik umożliwia organizacjom pozarządowym oraz współpracującym z NGO’sami grupom nieformalnym organizację ciekawych przedsięwzięć na Pomorzu Zachodnim. Od 2017 r. do tej pory, dzięki zaangażowaniu oraz aktywności lokalnych środowisk przeprowadzono ponad 4000 inicjatyw w całym województwie.

– Program Społecznik daje szansę wszystkim, którzy chcą działać lokalnie na Pomorzu Zachodnim. Pokazuje, że bez nakładu dużych środków finansowych można realizować wiele ciekawych inicjatyw, a tym samym budować relacje między mieszkańcami, organizować integracyjne spotkania, rozwijać zainteresowania podczas tematycznych warsztatów, pomagać innym. Jestem dumny, że udało nam się zbudować taki pionierski system grantowy w Polsce, dający szansę aktywnym osobom z naszego województwa. Gratuluję państwu ciekawych pomysłów i dobrych projektów, a mieszkańców zachęcam do uczestnictwa w wydarzeniach firmowanych tym programem. To sprawdzona marka – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

To nie koniec propozycji. Po więcej informacji i ciekawych zaproszeń warto zajrzeć do mediów społecznościowych. Społeczniczki i Społecznicy do zapraszania na wydarzenia wykorzystują takie hashtagi jak: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR. Na portalu Facebook warto też obserwować profile: Program Społecznik oraz Pomorze Zachodnie

Program Społecznik jest finansowany ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Roczny budżet Programu Społecznik 2022-2024 to blisko 3 mln zł, a środki przyznawane są w dwóch otwartych naborach wniosków. Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Operatorem programu jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA.

Wyniki tegorocznego naboru i lista dofinansowanych projektów z Programu Społecznik 2022 – 2024 można sprawdzić tutaj: https://spolecznik.karrsa.eu/ oraz https://wws.wzp.pl/aktualnosci/program-spolecznik

Materiał Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki