Druga połowa listopada, w wielu częściach kraju upłynęła pod znakiem intensywnych opadów śniegu i ujemnych temperatur, które przypomniały o zbliżającej się zimie. To jednak nie wszystko. Na wybrzeżu wystąpiły burze, a nad Bałtykiem uformowała się trąba wodna.
Niecodzienne zjawisko zaobserwowano w sobotni poranek, 23 listopada w rejonie Darłówka.
"Na północy notujemy opady śniegu oraz miejscami burze śnieżne. Opady są miejscami intensywne. Ponadto w rejonie Darłówka w woj. zachodniopomorskim pojawiła się dziś około godziny 8.40 trąba wodna"
- poinformowali w mediach społecznościowych Zachodniopomorscy Łowcy Burz, dołączając zdjęcie, na którym uchwycono charakterystyczny lej.
Czym jest trąba wodna?
Trąba wodna, określana również mianem trąby morskiej, to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłebiastą. Pod tą postacią jawi się jako nadwodne tornado, które wznosi wodę. Trąba morska jest znacznie słabsza od swego lądowego odpowiednika, jednak jest równie niebezpieczna.
Trąby morskie występują na pełnym morzu, czasem też w pobliżu brzegu, jednak większość z nich rozprasza się w momencie dojścia do lądu.
Polecany artykuł: