Nielegalne bimbrownie na celowniku zachodniopomorskiej KAS

i

Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Funkcjonariusze KAS wspólnie z policją zlikwidowali dwie nielegalne bimbrownie

Nielegalne bimbrownie na celowniku zachodniopomorskiej KAS [ZDJĘCIA]

2022-02-03 11:51

Produkowali alkohol na masową skalę. Do czasu. Kilka dni temu odwiedzili ich funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej i policji. Teraz czekają ich poważne kłopoty.

Funkcjonariusze zachodniopomorskiej KAS przeprowadzili dwie kontrole skierowane na zwalczanie produkcji nielegalnego alkoholu. Działania prowadzone były w dwóch lokalizacjach. Obie znajdowały się na prywatnych posesjach.

- Podczas przeszukania ujawniono oraz zabezpieczono dwie linie produkcyjne do wytwarzania alkoholu oraz alkohol o różnej mocy - informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Zabezpieczyliśmy 10 litrów alkoholu o mocy 56 procent, 9 litrów alkoholu o mocy 47 procent, 7,25 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy oraz 60 litrów zacieru w beczce.

Funkcjonariusze ustalili, że w jednym z domów na terenie powiatu świdwińskiego mężczyzna wytwarza nielegalnie alkohol. Gdy pojechali na miejsce stwierdzili, że bimbrownia ulokowana była w domku gospodarczym. Zabezpieczono sprzęt do pędzenia bimbru oraz alkohol. Druga lokalizacja to typowa bimbrownia pod chmurką. Tu również zabezpieczono warsztat pracy mężczyzny trudniącego się tym procederem oraz alkohol.

Czytaj też: Nie dość, że zażył, to jeszcze miał na zapas. Jeździł oplem po Szczecinie i budził grozę

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie wspierali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie.

- Teraz wyjaśniamy co mężczyźni robili z wyprodukowanym alkoholem - dodaje Małgorzata Brzoza. - Gotowy już wyrób trafi do biegłego, który zbada, czy zabezpieczona substancja nie jest niebezpieczna dla zdrowia.

Mężczyznom zajmującym się tym nielegalnym procederem grożą postępowania karne. Może im grozić kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do roku więzienia. Jednak o wysokości kary w tych przypadkach zadecyduje sąd.

Ustawa o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych przewiduje sankcje karne. Za wytwarzanie alkoholu etylowego bez wymaganego wpisu do rejestrów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba go produkująca może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do lat 2. Natomiast uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą - pozbawieniem wolności do lat 3.

Czytaj też: Zachodniopomorskie. Poszedł do garażu, po chwili już nie żył. Tragiczna śmierć młodego mężczyzny

Sonda
Co sądzisz o nielegalnej produkcji alkoholu, np. leśnych bimbrowniach?
Nielegalny bimber i papierosy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają