– Nominacja jest dla mnie zwieńczeniem wieloletniej pracy naukowej i docenieniem dorobku – mówił prof. Robert Sidełko. – Nie chodzi tylko o znaczenie samego tytułu, lecz poczucie, że zasłużyłem na to swoim dorobkiem. Dla mnie dorobek to wdrożenia i publikacje.
Prof. Robert Sidełko w Politechnice Koszalińskiej pracuje od 1988 roku. Pracę doktorską obronił w Instytucie Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej (1994). Przewód habilitacyjny ukończył na Wydziale Inżynierii Środowiska tej samej uczelni (2006). Robert Sidełko jest autorem ponad 90 publikacji, w tym książek, rozdziałów w monografiach, artykułów w czasopismach, materiałów z konferencji międzynarodowych i krajowych. Ma na koncie dwa patenty oraz 24 wdrożenia technologii innowacyjnych. Był promotorem ponad 100 prac inżynierskich i magisterskich. Kierował trzema zespołami badawczymi w dwóch projektach krajowych i zagranicznym. Jako uprawniony projektant opracował ponad 20 projektów budowlanych w zakresie systemów wentylacyjnych, wodociągowych i ciepłowniczych z zastosowaniem technologii hybrydowych.
Za swoje najważniejsze osiągnięcie naukowe uważa wkład w rozwój wiedzy związanej z procesem kompostowania stosowanym, jako metoda biologicznego przetwarzania odpadów organicznych w warunkach przemysłowych. Zwieńczeniem 30-letniego doświadczenia naukowego i inżynierskiego dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji była książka adresowana do studentów i osób zawodowo zajmujących się gospodarką odpadami komunalnymi pod tytułem „Przetwarzanie odpadów komunalnych w praktyce”, wydana w 2018 roku.
Prof. Robert Sidełko jest także członkiem Rady Uczelni powołanej na lata 2021-2024.