Igor Pogonowski

i

Autor: Domin

Pierwszy ozdrowieniec oddał osocze w Koszalinie. "Mam poczucie, że zrobiłem coś dobrego"

Do niedawna mieszkańcy Koszalina, którzy mają już COVID-19 za sobą, musieli pokonać długą drogę, by oddać osocze i dzięki temu pomóc innym. To już przeszłość. Koszalińscy ozdrowieńcy mogą już oddawać osocze na miejscu. Pierwszą osobą w Koszalinie, która oddała osocze i pomógł tym, którzy zostali zakażeni koronawirusem, jest wykładowca Politechniki Koszalińskiej.

Dla Igora Pogonowskiego był to pierwszy kontakt z krwiodawstwem, jednak bardzo wyjątkowy, gdyż mógł oddać swoje osocze dla tych, którzy obecnie zmagają się z chorobą wywołaną koronawirusem.

Świeżo upieczony dawca osocza nie ukrywa swojej satysfakcji ze swojego gestu.

- To jest bardzo przyjemne uczucie, osobista satysfakcja, czuję się bardzo dobrze i mam poczucie, że zrobiłem coś dobrego - mówi Igor Pogonowski. - Panie pielęgniarki, które się mną zaopiekowały, były naprawdę świetne. Opieka jest bardzo fachowa.

Czytaj też: Czy mieszkańcy Zachodniopomorskiego są odporni na koronawirusa? Minął pierwszy miesiąc testów

Pan Igor zapewnia, że cały zabieg pobrania osocza odbywa się bardzo sprawnie i naprawdę nie ma się czego obawiać.

- Trwało to wszystko 29 minut. Nie bolało - mówi.

Mężczyzna przeszedł COVID-19 zupełnie bezobjawowo. Nawet by się o tym nie dowiedział, gdyby nie badania w kierunku przeciwciał, które są obecnie prowadzone w województwie zachodniopomorskim, w ramach akcji „Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-COV-2 i Choroby COViD-19”.

- Gdyby nie te badania, nie byłbym świadomy tego, że jestem ozdrowieńcem i nie mógłbym komuś pomóc - mówi Igor Pogonowski.

Program funkcjonuje w Zachodniopomorskiem od początku listopada i obejmuje swoim zasięgiem 5 szpitali w województwie: po dwa w Szczecinie i Koszalinie oraz jeden w Gryficach. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w wieku produkcyjnym - kobiety w wieku od 18 do 59 lat oraz mężczyźni od 18 do 64 roku życia. Badania z jednej strony pozwolą określić, jaki procent populacji przebył zakażenie i jaki jest aktualny status odporności populacyjnej - a z drugiej, zidentyfikować osoby aktywnie zakażone, szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Chętni wciąż mogą się zgłaszać. Są jeszcze wolne miejsca. W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie przebadano dotychczas 4200 osób na 10 tys. możliwych. Wszelkie informacje na temat programu, a także szczegóły dotyczące przeprowadzania badań w poszczególnych placówkach znajdują się na stronie internetowej covid.wzp.pl.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce na swiecsie.se.pl

Sonda
Czy oddajesz krew?
Zaatakowali za tęczową maseczkę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki