
Pijany nastolatek na hulajnodze potrącił 71-latkę
W sobotę, 26 kwietnia, po godzinie 14:00 dyżurny kołobrzeskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na deptaku w dzielnicy nadmorskiej. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 17-latek kierujący hulajnogą elektryczną, jadąc chodnikiem, nie zapanował nad pojazdem, przewrócił się i potrącił pieszą.
71-letnia kobieta w wyniku upadku uderzyła głową o chodnik. Poszkodowana natychmiast została przewieziona do szpitala. Po badaniach nie stwierdzono potrzeby dalszej hospitalizacji, kobieta nie doznała trwałych obrażeń. Młody mieszkaniec powiatu kołobrzeskiego w chwili zdarzenia znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało jeden promil alkoholu w organizmie.
Polecany artykuł:
Nieodpowiedzialny nastolatek otrzymał trzy mandaty karne: za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowanie pojazdem innym niż mechanicznym będąc w stanie nietrzeźwości oraz za niestosowanie się do znaku B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach". Łącznie będzie go to kosztowało aż 4500 złotych.
Jak prawidłowo poruszać się na hulajnodze?
Policja przypomina o przepisach obowiązujących w Polsce, dotyczących poruszania się na hulajnogach:
- Minimalny wiek użytkownika – aby legalnie poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, trzeba mieć ukończone 10 lat oraz posiadać kartę rowerową (dla osób poniżej 18 roku życia). Dorośli nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów.
- Droga jazdy – hulajnogą elektryczną należy poruszać się:
- ścieżką rowerową, jeśli jest dostępna,
- jezdnią – tylko gdy brak jest drogi dla rowerów i dozwolona prędkość na jezdni wynosi maksymalnie 30 km/h,
- chodnikiem – jedynie wtedy, gdy nie ma drogi rowerowej ani jezdni o prędkości do 30 km/h, i tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz pierwszeństwa dla pieszych.
- Prędkość maksymalna – hulajnoga elektryczna nie może przekraczać 20 km/h.
- Zakaz jazdy po alkoholu – obowiązują takie same przepisy jak dla kierujących pojazdami – jazda po alkoholu lub środkach odurzających jest zabroniona i grozi mandatem.
- Jazda w pojedynkę – na hulajnodze elektrycznej może jeździć tylko jedna osoba. Przewożenie pasażerów (np. dzieci) jest zakazane.
- Zakaz korzystania z telefonu – podczas jazdy nie wolno trzymać w ręce telefonu ani słuchawek, które ograniczają słyszenie otoczenia.
Policjanci apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów. Hulajnoga elektryczna to przydatny środek transportu – pod warunkiem, że korzystamy z niej odpowiedzialnie i zgodnie z przepisami.