Grzyby

i

Autor: jarmoluk / CC0 / pixabay

Policjanci byli w szoku, że przeżył. Grzybiarz spacerował po lesie z granatem

2019-10-15 13:00

Tylko cud uratował grzybiarza, który w lasach koło Wałcza znalazł w lesie stary granat z czasów II Wojny Światowej. Mężczyzna wziął go bowiem ze sobą.


O znalezieniu niebezpiecznego przedmiotu na terenie gminy Wałcz policjanci zostali poinformowani przez jednego z mieszkańców Wałcza. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż na terenie powiatu jeszcze wciąż znajdują się niewybuchy z czasów wojny, o których znalezieniu informują co jakiś czas mieszkańcy.

Mężczyzna, który w lesie znalazł przedmiot przypominający granat, zabrał ze sobą, aby położyć go bliżej drogi, dla zaalarmowanych o tym fakcie funkcjonariuszy. Przybyły na miejsce patrol policji powiadomił o znalezieniu niewybuchu saperów. Okazało się, że jest to granat z czasów II wojny światowej bez zapalnika. Granat został zabezpieczony, a następnie zdetonowany.

Niewypał czy niewybuch jest śmiertelnym zagrożeniem.

Przez kilkadziesiąt lat niebezpieczna rzecz wcale nie musi stracić swoich zdolności bojowych! Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.

Pamiętajmy!

  • Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie ostrożności z barku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może zakończyć się śmiercią.
  • W przypadku znalezienia przedmiotu podobnego do niewybuchu należy zachować dużą ostrożność. Przedmiotu tego nie wolno dotykać, rzucać w niego kamieniami, ruszać z miejsca lub podpalać,
  • Natychmiast należy powiadomić policję,

Zawiadamiając, należy podać:

  • miejsce i opis zlokalizowanego przedmiotu, który może być ładunkiem wybuchowym;
  • numer telefonu, z którego prowadzona jest rozmowa i swoje nazwisko;
  • uzyskać potwierdzenie przyjęcia powyższego zawiadomienia.

Miejsce niewybuchu należy zabezpieczyć do czasu przybycia policji, saperów lub innych służb ratunkowych. Może to być prowizoryczne ogrodzenie w promieniu dwóch czy trzech metrów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki