Ile mu grozi?

Produkował bimber w szopie. Zlikwidowali mu "biznes"

2024-01-10 8:57

Ogromne ilości nielegalnego alkoholu i sprzęt wykorzystywany do jego produkcji zabezpieczyli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, którzy skontrolowali posesję w jednej z miejscowości pod Białogardem (woj. zachodniopomorskie). Pomysłowy "przedsiębiorca" ulokował swoją "linię produkcyjną" w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym.

Nielegalna bimbrownia pod Białogardem

Mimo, iż alkohol produkowany w przydomowych bimbrowniach jest nie tylko nielegalny, ale również może być niebezpieczny dla zdrowia, proceder wciąż kwitnie. Funkcjonariusze KAS skontrolowali posesję w jednej z miejscowości powiatu białogardzkiego, gdzie funkcjonowała nielegalna bimbrownia.

- Zabezpieczyliśmy 40 litrów gotowego spirytusu i 100 litrów zacieru do jego produkcji - informuje Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Dodatkowo zatrzymaliśmy sprzęt wykorzystywany do nielegalnej produkcji alkoholu. Towar zabezpieczyliśmy jako dowód w sprawie. Teraz sprawą zajmie się komórka dochodzeniowo śledcza Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Zatrzymany mężczyzna został przesłuchany i postawiono mu zarzuty nielegalnej produkcji alkoholu. Funkcjonariuszy KAS w działaniach wspierali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie.

Ile grozi za produkcję bimbru?

Kary za nielegalne wytwarzanie alkoholu są bardzo surowe. Grozi za to nawet kara więzienia.

- Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba go produkująca może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do dwóch lat - dodaje Małgorzata Brzoza. - Natomiast uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą - pozbawieniem wolności do trzech lat.

Nielegalny alkohol jest niebezpieczny

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia.

- Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku - podkreśla rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej.

Co wiesz o alkoholach z czasów PRL? QUIZ

Pytanie 1 z 11
„Literatka” w czasach PRL miała pojemność:
Spektakularna akcja celników. Zlikwidowali jaskinię hazardu na Turzynie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają