Szpital Wojewódzki w Koszalinie

i

Autor: Google Street View Szpital Wojewódzki w Koszalinie

Sprawdź za darmo czy miałeś COVID-19! Nowe godziny rejestracji w Koszalinie

2020-12-07 14:50

Od 7 grudnia Szpital Wojewódzki w Koszalinie wydłużył godziny rejestracji mieszkańców, którzy chcą skorzystać z badań przesiewowych w ramach Zachodniopomorskiego Pogramu Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19. Badania są darmowe i zgłaszać się mogą mieszkańcy z całego regionu.

By zgłosić się na badania, należy dzwonić pod numer 690 408 761 w godzinach 8:00–14:30 (z przerwą w godz. 12:00 – 12:30) albo 94 34 88 344 w godzinach 9:30 – 14:00. Przyjmowanie zgłaszających się do programu odbywa się według ustalonych harmonogramów z określeniem wyznaczonych punktów pobrań, a także dni i godzin przyjęć.

Do końca listopada w ramach programu do badań zgłosiło się około 2600 mieszkańców, z czego do końca listopada przebadano ponad 1500 osób. Docelowo szpital w Koszalinie ma przebadać 10 tysięcy osób. Oznacza to, że wciąż są wolne miejsca.

Kto może uczestniczyć w badaniach?

W badaniach mogą wziąć udział panie w wieku 18 – 59 lat oraz panowie w wieku 18 – 64. Ponadto osoba, która chce skorzystać z badania, nie może mieć objawów koronawirusa, nie może też przebywać w kwarantannie.

Jak wygląda badanie?

Program jest podzielony na dwa etapy. I etap to badanie serologiczne (pobranie krwi), II – badanie molekularne (wymaz z nosa, gardła). Do II etapu są kwalifikowane te osoby, które w I etapie uzyskają wynik dodatni.

Każda osoba, która chce się zgłosić na badanie, musi wypełnić ankietę (ta jest do pobrania na stronie internetowej szpitala, w zakładce „Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19”). Ankieta jest obszerna (pada w niej m. in. pytanie, czy osoba jest pracująca – trzeba podać nazwę zakładu pracy; jeżeli jest bezrobotna, to czy długotrwale itd.), dlatego wcześniejsze jej wydrukowanie i wypełnienie zdecydowanie ułatwi i skróci dalszą procedurę.

Oczywiście w sytuacji, gdy ktoś nie będzie miał możliwości wydrukowania ankiety przed wizytą w punkcie pobrań, wówczas taki druk otrzyma do wypełnienia na miejscu. Osoby, które będą miały wątpliwości przy wypełnianiu ankiety, będą mogły także na miejscu wyjaśnić szczegóły.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie współpracuje w programie z dwoma punktami pobrań. Mieszkańcy są kierowani do laboratoriów Alab Laboratoria przy ul. Fałata 11E oraz Sucharskiego 2.

Obecnie badania są prowadzone o poniedziałku do piątku; dłużej, bo w godzinach 12 – 17 w punkcie przy ul. Fałata, a nieco krócej - od 12 do 15 - przy ul. Sucharskiego (termin jest podawany podczas telefonicznej rejestracji pod wskazanymi wcześniej numerami). Co ważne – przed badaniem nie trzeba być na czczo.

Dodatni wynik - co to oznacza?

Jeżeli po I etapie okaże się, że dana osoba uzyskała dodatni wynik, wówczas otrzymuje ona telefon z rejestracji z informacją o zapisie do II etapu, który ma za zadanie zweryfikować i ostatecznie rozstrzygnąć o stanie zdrowia badanej osoby - czy jest ona (bądź była) nosicielem koronawirusa, ale bez objawów choroby, bądź skąpoobjawowym.

W II etapie pobierany jest wówczas wymaz od pacjenta (ten etap jest prowadzony na terenie szpitala; w namiocie drive thru). W tym etapie – już na miejscu – pacjent ma badaną temperaturę i przy pomocy pracownika SWK wypełnia krótką ankietę; druk będzie już wcześniej przygotowany w punkcie pobrań (w namiocie). Na to badanie nie trzeba się już osobno rejestrować, rejestracja odbywa się automatycznie, jest prowadzona przez pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Sonda
Gdy szczepionka będzie dostępna zaszczepisz się?
Zakażony koronawirusem uciekł ze szpitala

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki