Święto Flagi - 2 maja. Jak obchodzimy Dzień Flagi, co tego dnia trzeba zrobić. Wyjaśniamy co to za święto

i

Autor: crsntdesign / pixabay

Święto Flagi - 2 maja. Jak obchodzimy Dzień Flagi, co tego dnia trzeba zrobić? Wyjaśniamy co to za święto

2021-04-29 20:03

Święto Flagi - 2 Maja. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Jak obchodzimy Dzień Flagi, co tego dnia trzeba zrobić. Wyjaśniamy co to za święto. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy – nie może być pomięta lub postrzępiona. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flagą również nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Ponadto na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów oraz żadnego rodzaju rysunków.

Spis treści

  1. Od kiedy istnieje Dzień Flagi 2 maja
  2. Dlaczego świętujemy 2 maja?
  3. 2 maja - czy powinniśmy wywiesić polską flagę?
  4. 2 maja - jak powinna wyglądać polska flaga
  5. 2 maja - historia polskiej flagi
  6. 2 maja dniem Polonii i Polaków za Granicą
Zmotoryzowany Marsz Niepodległości w Szczecinie

Od kiedy istnieje Dzień Flagi 2 maja

W 2004 r. Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie dodali przepis pozwalający wszystkim używać biało-czerwonych barw nie tylko w czasie oficjalnych świąt państwowych. Dzień 2 maja ustanowili Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, jej celem było rozszerzenie wiedzy i propagowanie informacji o polskich symbolach narodowych, w duchu patriotycznym. 

Dlaczego świętujemy 2 maja?

Data 2 maja wybrana została nieprzypadkowo z kilku powodów. Jednym z nich było wspomnienie czasów PRL, kiedy to władze, walcząc z przejawami oddolnego patriotyzmu, nakazywały zdejmowanie flag po święcie 1 maja, tak aby nie pozwolić Polakom czcić rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

2 maja - czy powinniśmy wywiesić polską flagę?

Tak, tego dnia, jeśli tylko możemy, powinniśmy wywiesić flagę. Wystarczy wywiesić ją przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy. Nie musi to być duża flaga, możemy uszyć ją sami, albo zrobić z papieru. Ważne, abyśmy pokazali, że w tym dniu jednoczą nas barwy narodowe.

2 maja - jak powinna wyglądać polska flaga

Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego”, zaś jej flagą państwową jest „prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”. Parametry braw narodowych są precyzyjnie opisane językiem technicznym.

2 maja - historia polskiej flagi

Biel i czerwień symbolem Polski i polskości są od kilku stuleci. Pierwszym aktem prawnym regulującym kwestię barw narodowych była podjęta w 1831 r. uchwała połączonych izb sejmowych polskiego parlamentu z czasu powstania listopadowego ws. wprowadzenia kokardy narodowej. W II RP obowiązywała ustawa z 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony” – głosiła jej treść. Barwy narodowe na fladze ułożone miały być w proporcji wysokości do szerokości 5:8 – ten układ obowiązuje do dziś. Od 1928 r. przepis został zmieniony i doprecyzowany na mocy rozporządzenia Prezydenta RP: „Barwami państwowymi są kolory biały i czerwony w dwóch poziomych równoległych pasach o równej szerokości i długości, z których górny jest biały, dolny zaś czerwony. Kolor czerwony odpowiada barwie cynobru”.

Dopasuj flagę do kraju

Pytanie 1 z 10
Jakiego kraju to flaga?
Flaga Belgii

2 maja dniem Polonii i Polaków za Granicą

2 maja jest też dniem Polonii i Polaków za Granicą. Rozproszeni po całym świecie, często nie z własnej woli, Polacy zawsze z dumą jednoczą się wokół biało-czerwonych barw i otaczają je czcią, dając znak swojego przywiązania do ojczyzny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki