Tysiące grobów do likwidacji! Szok i oburzenie na cmentarzach. Zapłacę z pieniędzy odłożonych na własny pogrzeb

i

Autor: Domin Tysiące grobów do likwidacji! Szok i oburzenie na cmentarzach. "Zapłacę z pieniędzy odłożonych na własny pogrzeb"

Ceny szokują

Tysiące grobów do likwidacji! Szok i oburzenie na cmentarzach. "Zapłacę z pieniędzy odłożonych na własny pogrzeb"

Ten widok zaskakuje wiele osób odwiedzających groby bliskich. Na tysiącach mogił w Polsce, oprócz, a często też zamiast kwiatów i zniczy, można znaleźć tabliczki z napisem "grób do likwidacji". Można je spotkać dosłownie na wszystkich cmentarzach w Polsce, m.in. w Koszalinie w Zachodniopomorskiem i Śremie na Wielkopolsce. Chociaż wynika to z obowiązujących przepisów, zjawisko to spotyka się z licznymi głosami oburzenia.

Tylko na koszalińskim cmentarzu tabliczka "grób do likwidacji" pojawiła się na ośmiuset mogiłach. W Sławnie wśród grobów przeznaczonych do likwidacji są takie, którymi opiekują się uczniowie miejscowej szkoły, m.in. grób żołnierza wyzwalającego miasteczko. Dlatego plan likwidacji grobu wywołał oburzenie na forum mieszkańców.

Na cmentarzu komunalnym w Śremie - jak wynika z takiej listy - grobów do likwidacji jest 590. W skali kraju takich grobów są tysiące. Niektórzy administratorzy cmentarzy, zarówno parafialnych, jak i komunalnych - informują o grobach do likwidacji na swoich stronach internetowych.

Opłaty za miejsce na cmentarzu są różne, w zależności od miejscowości. W Koszalinie opłata za wykupienie miejsca na grób pojedynczy ziemny na 20 lat na nowym cmentarzu wynosi prawie 600 złotych. Na starym cmentarzu trzeba zapłacić więcej - prawie 900 złotych. Dla porównania, w Szczecinie, na Cmentarzu Centralnym opłata wynosi ponad 1000 złotych. Dla wielu osób, zwłaszcza starszych i samotnych, są to ogromne koszty.

- Biję się z myślami, co robić. Jeśli zapłacę, to z pieniędzy odłożonych na własny pogrzeb. Bo z emerytury nie wystarczy - mówi starsza kobieta w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Cenniki opłat na cmentarzach komunalnych są ustalane przez włodarzy miast. Opłaty obowiązują na 20 lat. Po tym czasie nieopłacony grób może zostać zlikwidowany, a miejsce przeznaczone pod kolejny pochówek.

Sonda
Często odwiedzasz cmentarze?
Tajemnicze ruiny na szczecińskim cmentarzu. To miejsce budzi grozę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki