Program Społecznik 2021

i

Autor: mat. organizatora

W bajkowym klimacie o ekologii. Tak działa Program Społecznik!

2021-06-30 14:23

Co ekologia może mieć wspólnego z bajkami dla dzieci? Wydawałoby się, że niewiele. Okazuje się jednak, że świetnie można pogodzić ze sobą oba zagadnienia, a nawet fantastycznie połączyć je w jedną całość. Efekt jest niesamowity, czego najlepszym dowodem jest wydarzenie, zorganizowane dzięki wsparciu z Programu Społecznik, które w jedno miejsce ściągnęłotłumy! Jak to się udało? Sprawdźcie szczegóły!

Właśnie jednym z takich wydarzeń był Rodzinny Festyn Ekologiczny "Witajcie w naszej bajce", który odbył się w sobotę, 26 czerwca, w Parku Nadratowskiego w Szczecinie. Nie zabrakło na nim pomysłów, rozmów i licznych atrakcji związanych z ekologią. A wszystko to w niecodziennym bajkowym klimacie. Projekt, który ściągnął do klimatycznego osiedlowego parku tłumy mieszkańców z różnych części miasta, został zrealizowany właśnie dzięki wsparciu z Programu Społecznik.

- Z Programu Społecznik korzystamy już po raz kolejny - mówi Barbara Markowska ze szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, które było organizatorem festynu. - Jest to program, który naprawdę pozwala zrobić wiele za stosunkowo niewielkie pieniądze. Za te cztery tysiące złotych zorganizowaliśmy wspaniały festyn, na którym jest mnóstwo atrakcji dla dzieci i dla dorosłych.

Jak na "bajkowe" wydarzenie przystało, nie zabrakło znanych postaci z bajek, które najbardziej przypadły do gustu oczywiście najmłodszym uczestnikom festynu. Wspólne słuchanie bajek, zabawa, animacje, warsztaty - to wszystko sprawiło, że maluchy były wniebowzięte.

- Organizatorzy dzisiaj pomyśleli, że fajnie byłoby mówić o ekologii w taki niekonwencjonalny sposób, bo postaci z bajki to chyba wszyscy dobrze znają, prawda? - dodaje Anna Rutkowska, kierowniczka Działu Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, która wcieliła się w rolę Kopciuszka. - Poprzez te bajki, które wszyscy znamy i czytamy sobie od wielu lat, można dotrzeć do nowych odbiorców z nowym przekazem.

Temat ekologii - zarówno w "bajkowym", jak i bardziej tradycyjnym wydaniu, pojawiał się niemalże co chwilę - zarówno w atrakcjach przygotowanych z myślą o najmłodszych, jak i trochę starszych. Podczas wspólnych zabaw dzieci mogły się przekonać, że przedmioty, które z pozoru nadają się już do wyrzucenia, mogą mieć zupełnie inne, ciekawe zastosowanie. Natomiast dorośli mogli kupić różne ciekawe przedmioty "z drugiej ręki", które mogą zyskać zupełnie nowe życie.

- Naszą planetę, jak wiemy wszyscy, zaśmiecamy górą śmieci, dlatego tak ważne jest, aby rzeczy były wykorzystywane jak najdłużej - dodaje Barbara Markowska.

Ekologia to również przyroda, która nas otacza. Podczas festynu powstał specjalny "Ogród Wróżek", gdzie można było dowiedzieć się, jak sadzić i pielęgnować rośliny, a także dowiedzieć się, jak ogromne znaczenie w naszym życiu ma otaczająca nas flora.

Jednym z partnerów wydarzenia była Rada Osiedla Drzetowo-Grabowo, która chętnie wspiera takie inicjatywy.

- Wielką frajdę sprawia nam, kiedy to mieszkańcy przychodzą do nas i proszą o możliwość uczestniczenia i bycia partnerem. Zawsze chętnie w to wchodzimy - mówi Łukasz Listwoń, przewodniczący Rady Osiedla Drzetowo-Grabowo. - Fajnie, że Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich chciało się, złożyli wniosek, otrzymali dofinansowanie, dlatego organizujemy takie fajne wydarzenie.

Festyn z pewnością na długo pozostanie w pamięci jego uczestników, podobnie jak wiele ważnych kwestii związanych z ekologią, które w wielu przypadkach znajdą zastosowanie w życiu codziennym. A takich wydarzeń, jak to w Parku Nadratowskiego, niewątpliwie będzie zdecydowanie więcej - właśnie dzięki projektom zgłoszonym przez mieszkanki i mieszkańców do Programu Społecznik.

Więcej informacji o programie: http://www.spolecznik.karrsa.pl.

Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają