Udział w ćwiczeniach weźmie blisko 37 tysięcy żołnierzy, z czego aż 20 tysięcy Amerykanów. Zostaną oni przetransportowani z USA do Europy wraz z 20 tysiącami jednostek sprzętu wojskowego - czołgami, ciężarówkami, śmigłowcami.
Przygotowania do tej operacji już się rozpoczęły, a planowane, główne przemieszczenie wojsk jest zaplanowane na luty 2020 roku. Chodzi o to aby dotarły on na główną część ćwiczeń planowaną na okres kwiecień-maj 2020 roku.
Po odtworzeniu zdolności bojowej rozpoczną one szkolenia na obiektach CSWL Drawsko. Po raz pierwszy – na tak dużą skalę – wojska będą wykorzystywać również tereny przyległe do poligonu. Należy zatem spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów wojskowych po drogach publicznych.
Kolejny aspekt, który związany jest z bezpieczeństwem tyczy się wejścia na poligon drawski. W związku z ćwiczeniem, będzie ono praktycznie niemożliwe. Należy zatem nie lekceważyć zakazów wstępu na tereny poligonowe, zbierania runa leśnego, metalowych części zużytego uzbrojenia.
W przeciągu kilku minionych tygodni, przedstawiciele wojsk amerykańskich brali intensywny udział w rekonesansach do ćwiczenia, które odbywały się na poligonie drawskim.
Ich celem było przede wszystkim poznanie specyfiki poligonu, zapoznania się z obiektami szkoleniowymi i logistycznymi. Siły zbrojne USA, wspólnie z przedstawicielami polskich instytucji wojskowych i cywilnych, dokonały także rekonesansu terenów znajdujących się poza poligonem.