W grudniu i w styczniu możemy wybrać się na grzyby, które rosną w lasach i parkach - twierdzą leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.
Grzyby mają sporo właściwości odżywczych, zawierają białko, prowitaminę D, witaminę PP oraz sole mineralne. -
Oto przykład jadalnego i rozpoznawalnego w Polsce boczniaka ostrygowatego, płomiennicy zimowej a także uszak bzowy - tłumaczą leśnicy i dodają: - Smacznego!
Co można zbierać zimą w lasach:
- Boczniak ostrygowaty – gatunek grzybów z rodziny boczniakowatych. Grzyb jadalny. Owocniki boczniaka dostarczają łatwo przyswajalnego białka, kwasu foliowego, aminokwasów, witamin z grupy B i soli mineralnych; wykryto w nich także obecność lowastatyny obniżającej poziom cholesterolu we krwi
- Płomiennica zimowa – gatunek grzybów z rodziny obrzękowcowatych. Grzyb jadalny: smaczny grzyb, nadaje się do zup i marynowania. Szczególnie cenny dlatego, że owocuje zimą. Jest również uprawiany. W kuchni azjatyckiej znany pod nazwą enoki.
- Uszak bzowy - gatunek grzybów z rodziny uszakowatych. W Europie jest rzadko zbierany, wysoko ceniony jest w kuchni chińskiej i japońskiej[8]. Jest składnikiem wielu potraw. Jest prawie pozbawiony smaku, spożywany jest ze względu na swoją chrząstkowatą konsystencję