Koncerty, pokazy filmowe, tańce, biegi a nawet regaty. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Krakowie to ponad setka wydarzeń na terenie całego miasta. Większość z nich, to już klasyka WOŚP, ale w tym roku jest jedna nowość. W niedzielę o godzinie 14:30 odbędzie się wielki pochód, pod takim samym hasłem, jak cała orkiestra, czyli "łapiemy wiatr w żagle".
Polecany artykuł:
- Przypłyniemy żaglówkami z Rynku Głównego. Jak złapiemy na Rynku Głównym wiatr w żagle, tak wylądujemy tym naszym wielkim pochodem na Powiślu, gdzie odbędzie się tegoroczny koncert główny Wielkiej Orkiestry - mówi szef krakowskiego sztabu WOŚP Piotr Błoński.
Oprócz pochodu będzie też na przykład moto show na parkingu przy Centrum Handlowym M1 oraz pokaz tańca w Centrum Handlowym Serenada. Na każde wydarzenie serdecznie zaprasza Prezydent Jacek Majchrowski.
- Idą rzesze ludzi. To jest rzadko spotykane żeby tyle tysięcy osób wzięło udział w takiej imprezie. Imprezie, która służy nie tym, którzy to organizują, nie tym, którzy się włączają, tylko wszystkim dzieciom, które są w potrzebie - mówi.
Wszystkie wydarzenia jednak prowadzą do wielkiego finału, czyli Światełka do Nieba. Krakowski Finał WOŚP po raz pierwszy nie odbędzie się na Rynku Głównym. Organizatorzy imprezy postanowili ją przenieść tam, gdzie mają miejsce na przykład krakowskie Wianki, czyli na Bulwary Wiślane pod Wawelem. Decyzja jest związana z tym, że będzie tam cały sztab krakowski WOŚP, miasteczko ratownicze, oraz z zarządzeniem Prezydenta by przenosić imprezy masowe z Rynku Głównego w inne miejsca.
- Będziemy mieć zbudowaną scenę, na której od godziny 16:00 będą występować zespoły takie jak Taby, SKA Petarda, Prawda. Tuż przed samym światełkiem Marysia Starosta, a po światełku, czyli około godziny 20:15, Nocny Kochanek - mówi Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Główny cel orkiestry to oczywiście zbiórka pieniędzy. Przez 27 lat działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu trafił specjalistyczny sprzęt lekarski o wartości blisko 15 milionów złotych. Władze jednego z największych szpitali dziecięcych w Polsce przyznają, że gdyby nie WOŚP, nie można by prowadzić tak zaawansowanych zabiegów jakie obecnie szpital prowadzi.
- Bardzo nowoczesny aparat rentgenowski, który służy całemu szpitalowi. Kardiomonitor, ale taki szczególny, do pracy w środowisku rezonansu magnetycznego. Nowoczesny aparat ultrasonograficzny, i echokardiograficzny, który służy naszym kardiologom - mówi Dyrektor Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu Krzysztof Fyderek.
Po tragicznych wydarzeniach ubiegłorocznego finału WOŚP w Gdańsku, bezpieczeństwo na finałach stało się jednym z priorytetów organizatorów. Krakowskie Biuro Festiwalowe zatrudniło więcej ochroniarzy, niż przewiduje ustawa o imprezach masowych, w sumie 23 osoby z Agencji Ochrony Mienia. Teren imprezy będą patrolowali strażnicy miejscy, policjanci, strażacy oraz dwa piesze patrole ratowników medycznych.