1. Wyznacz sobie cel
Podążanie drogą bez celu to najszybszy sposób na zniechęcenie i brak zaangażowania. Wyznaczenie sobie targetu pozwala na sprawne działanie i jest świetnym motywatorem. Ważne jest, aby cel był sformułowany zgodnie z metodologią SMART. Musi być skonkretyzowany, mierzalny, określony w czasie i możliwy do osiągnięcia. Zamierzenie musi być dla nas ważne, aby dawało nam kopa do działania, jednocześnie nie może być zbyt ambitne, bowiem zamiast motywować, może podkopać wiarę we własne możliwości.
2. Zwizualizuj cel
Choć może brzmi to banalnie, wizualizacja celu do jakiego dążysz pomaga w jego osiągnięciu. Poszukaj zdjęcia, które będzie odzwierciedlało Twój zamysł i umieść je w widocznym miejscu na biurku, ustaw na tapetę komputera lub telefonu. Jeśli będziesz miał przed oczami cel do jakiego dążysz, na pewno nie zabraknie Ci motywacji do działania.
3. Nie odkładaj na później
Wyzwania wymagają sporo pracy i zaangażowania. W sytuacji, gdy zadanie Cię przerasta lub przytłacza, starasz się je od siebie odepchnąć i odwlec w czasie jego realizację. Nic gorszego! Im dłużej zwlekasz, tym trudniej Ci się zabrać do działania i podświadomie wyolbrzymiasz jego trudność. Jeśli to naprawdę duży temat, podziel go na małe etapy, ustal kamienie milowe i uporaj się z tym metodą małych kroków. Pierwszy krok wykonaj natychmiast.
4. Zrób z tego przyjemność
Wiele obowiązków służbowych wydaje Ci się nudnych i meczących, wiec automatycznie zostają one przez Ciebie zepchnięte na koniec listy priorytetów. Spróbuj podejść to tego z drugiej strony. Potraktuj te zadania jak wyzwania, coś czego wykonanie sprawi Ci dużo satysfakcji. Jeśli praca stanie się przyjemnością, dużo chętniej będziesz ją wykonywać.
5. Rywalizacja
Współzawodnictwo podnosi adrenalinę i działa mobilizująco. Jeśli podejmiesz czyjeś wyzwanie, znajdziesz towarzysza, to o wiele łatwiej będzie Ci osiągnąć swój cel. Rywalizacja o to, kto pierwszy skończy projekt, szybciej upora się z trudnym zadaniem napędzi do działania zarówno Ciebie, jak i konkurenta. Pamiętaj, że współzawodnictwo to także wspieranie się nawzajem w chwilach zwątpienia
6. Ogłoś swoje plany
Jeśli chcesz podjąć się jakiegoś zadania, poinformuj o tym swoje otoczenie. Kiedy już wszyscy dowiedzą się, że masz coś robić, nie pozostanie Ci nic innego, jak wypełnić swoje zobowiązanie. Przecież ludzie patrzą i czekają na efekty. Nie możesz ich zawieść!
7. Uważaj na demotywację
Czasem mimo najszczerszych chęci, zdarzają się sytuacje, które odciągają Cię od pracy, zacierają cel, do którego dążysz. Żeby sobie z nimi radzić, musisz je najpierw rozpoznać. Odkrycie tych zagrożeń pozwoli Ci na łatwiejszą i szybszą finalizacje zadań.
W przypadku, kiedy żaden z wyżej wymienionych pomysłów nie sprawdza się, pozostaje tylko jedno rozwiązanie: otwórz Pracuj.pl i poszukaj oferty pracy odpowiedniej dla swoich aspiracji. Zmiana otoczenia, nowe wyzwania i możliwość rozwoju na pewno obudzą w Tobie nowe pokłady zaangażowania i chęci do pracy.
Materiał powstał przy współpracy z Pracuj.pl