1. Dobry wybór?
Staż, o ile jest zgodny z naszym kierunkiem studiów, to doskonały sposób na sprawdzenie czy podjęliśmy dobry wybór swojej zawodowej kariery. Nie studia, a kontakt z zawodem, codziennymi sytuacjami pozwoli nam zweryfikować, czy nasze wyobrażanie o pracy pokrywa się z rzeczywistością. W czasie zajęć nie przekonamy się, jak wygląda praca nauczyciela, póki sami nie staniemy przed całą klasą uczniów. Staż może potwierdzić trafność naszej decyzji lub zasygnalizować, że to nie jest to, co chcielibyśmy robić przez resztę życia.
2. Doświadczenie zawodowe
Staż pozwala na zdobycie doświadczenia zawodowego jeszcze w czasie studiów. Dziś dyplom ukończenia uczelni nie daje gwarancji zatrudnienia bowiem dla pracodawcy liczy się głównie praktyka i doświadczenia. Staże i praktyki w renomowanych firmach pozwalają na wzbogacenie swojego CV oraz zdobycie wiedzy praktycznej.
3. Wiedza i umiejętności
Odbywanie staży to szansa na wyjście poza akademicką wiedzę i zdobycie konkretnych kompetencji, które będą niezbędne na rynku pracy. Komunikatywność, zarządzanie czasem czy umiejętność pracy pod presją czasu w multikulturowym środowisku – to kompetencje, których można nauczyć się w czasie wakacyjnych straży. Żadne zajęcia ani żaden wykładowca nie da nam tylu korzyści co trzymiesięczna praktyka w dużej organizacji. To prawdziwa szkoła życia.
4. Trampolina do zatrudnienia
Wielu pracodawców korzysta z programów stażowych, co daje szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego na konkretnym stanowisku. Staż umożliwia łatwiejsze „zaczepienie się” w firmie. Jeśli damy się poznać jako dobry specjalista o wymaganych przez pracodawcę umiejętnościach, jest szansa na stałe zatrudnienie.
5. Poznaj siebie
O tym jacy jesteśmy najlepiej przekonać się w trudnych sytuacjach – warunkach nowej pracy. Czy posiadamy odpowiednią wiedzę, jakich umiejętności jeszcze nam brakuje, co jest naszymi atutami, a co mocnymi stronami – na wszystkie te pytania będziemy mogli odpowiedzieć po kilku tygodniach stażu.
6. Dodatkowe pieniądze w budżecie
Oczywiście nie wszystkie praktyki i staże są płatne, jednak warto zastanowić się nad taką formą zatrudnienia. Niskopłatny staż w zawodzie daje większe korzyści (w długoterminowej perspektywie), niż lepiej płatna dorywcza praca. Może pierwsze praktyki będą bezpłatne, jednak Twoja wartość na rynku pracy wzrasta i w kolejnych latach możesz liczyć na płatne i lepiej wynagradzane staże. Oferty praktyk można znaleźć w urzędach pracy lub na portalach z ogłoszeniami, takich jak Pracuj.pl.
7. Znajomości
W czasie stażu poznajesz nowych ludzi, budujesz sieć kontaktów zawodowych, które na pewno przydadzą Ci się w przyszłej karierze. Daj się poznać jako dobry i ambitny pracownik, którego warto mieć w swoim zespole. Zostaw po sobie dobre wspomnienie i kontakt. Być może ktoś odezwie się do Ciebie z ciekawą propozycją.
Odbywanie stażu daje szeroki wachlarz korzyści. Ważne jest to, aby na samym początku ustalić z pracodawcą zakres swoich obowiązków. Interesująca oferta stażu to szansa na rozwój i łatwiejszy dostęp do wymarzonej pracy w przyszłości.
Materiał powstał przy współpracy z Pracuj.pl