Agitacja polityczna w szkołach. Ważny komunikat kurator oświaty

i

Autor: Tumisu/cc0/pixabay

Szkoła wolna od polityki

Agitacja polityczna w szkołach. Ważny komunikat kurator oświaty

2025-01-22 9:22

Małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska wydała komunikat dotyczący kampanii przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Przypomniała w nim o zakazie prowadzenia agitacji politycznej na terenie placówek oświatowych. - Wszyscy nauczyciele powinni zachowywać apolityczną postawę względem uczniów - poucza kurator.

Niedawno marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił datę wyborów prezydenckich 2025. Pierwsza tura elekcji odbędzie się w niedzielę, 18 maja. Kampania już się zaczęła. Wielu kandydatów zadeklarowało chęć ubiegania się o najwyższy urząd w państwie i jeździ po kraju na spotkania z wyborcami. W związku z tym małopolska kurator oświaty wydała komunikat w sprawie prowadzenia agitacji wyborczej na terenie jednostek oświatowych.

Kurator przypomina, że agitacji politycznej nie można prowadzić wobec uczniów na terenie szkół. W szkole nie mogą działać partie i organizacje polityczne, a wszyscy nauczyciele muszą być wobec uczniów apolityczni! Spotkania przedwyborcze w szkołach mogą się odbywać jedynie wówczas, gdy "warunki miejscowe determinują takie miejsce spotkania". Chodzi o ograniczenia lokalowe w mniejszych miejscowościach, w których szkoły są jedynymi obiektami mogącymi gościć spotkanie z kandydatem organizowane w ramach kampanii wyborczej. Wówczas spotkanie może być przeprowadzone, lecz tylko po zakończeniu zajęć lekcyjnych lub w dniu wolnym od nauki. Po spotkaniu szkoła musi być wysprzątana ze wszystkich materiałów wyborczych. Za złamanie reguł dotyczących agitacji grozi kara grzywny.

Równocześnie kurator przypomina, że agitacją nie są lekcje edukacji obywatelskiej. Nauczycielom wolno mówić uczniom o zasadach organizacji wyborów i ich znaczeniu w państwie demokratycznym, a także o prawach i obowiązkach obywateli. 

Komunikat Małopolskiego Kuratora Oświaty

Małopolski Kurator Oświaty, w związku z kampanią wyborczą przed wyborami prezydenckimi, przypomina, że zgodnie z art. 108 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2408 ze zm. – dalej: Kodeks wyborczy), zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów.

Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego (art. 105 § 1 Kodeksu wyborczego).

Ponadto, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 737 ze zm.), w szkole nie mogą działać partie i organizacje polityczne.

Wszyscy nauczyciele powinni zachowywać apolityczną postawę względem uczniów.

Mając na uwadze powyższe, należy unikać organizowania na terenie szkół spotkań przedwyborczych; a jeżeli warunki miejscowe determinują takie miejsce spotkania (np. sala szkolna jest jedynym lokalem na terenie gminy, w którym możliwe jest zorganizowanie wydarzenia, podczas którego prowadzona będzie agitacja wyborcza), to powinno ono mieć miejsce po całkowitym zakończeniu zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w danym dniu, lub w dniu wolnym od takich zajęć; ponadto lokal szkoły, po zakończeniu wydarzenia, winien zostać dokładnie wysprzątany tak, aby nie pozostały w nim żadne materiały wyborcze w czasie, gdy rozpoczynać będą się zajęcia, o których mowa wyżej. Te same zasady należy stosować wobec pozostałego terenu szkoły, w tym boiska szkolnego, ogrodzenia, tablic informacyjnych, itp.

Zgodnie z art. 494 § 2 Kodeksu wyborczego, kto prowadzi agitację wyborczą na terenie szkół wobec uczniów, podlega karze grzywny.

Jednocześnie przypomnieć należy, że szkoła może prowadzić zajęcia z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów. Zajęcia takie nie są agitacją wyborczą (art. 108 § 3 Kodeksu wyborczego).

Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd.

Mateusz nie doczekał studniówki. Piękny gest kolegów z klasy i nauczycieli

Kraków: ferie w mieście
Super Express Google News
Autor:
QUIZ. Tak wyglądała szkoła w czasach PRL. Ile z niej pamiętasz?
Pytanie 1 z 10
1. ZPT to skrót dotyczący przedmiotu szkolnego. Jak się nazywał?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki