Czy już w 2019 roku będziemy się cieszyć dodatkowymi dniami wolnymi? Posłowie PSL- UED, którzy chcą wprowadzenia takich zmian, mają na to konkretne argumenty:
- "Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech" - tłumaczą pomysłodawcy.
Zobacz też: Małopolska: Kalendarz na rok szkolny 2018/2019 [FERIE, DNI WOLNE, ŚWIĘTA]
- "Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej, tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi" - czytamy w projekcie.
Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego uważają, że praca w Wigilię i Wielki Piątek i tak odbywa się "na pół gwizdka". Politycy innych opcji również wyrażają aprobatę.
Projekt trafił już do konsultacji. Możecie go zobaczyć TUTAJ. Teraz wielu Polaków będzie śledzić ten temat z nadzieją, że przybędą im dwa dodatkowe dni wolne. Nie brakuje osób, które krytykują ten pomysł i uważają, że i tak mamy już za dużo wolnego. Całkiem niedawno gorącą dyskusję wywołał temat 12 listopada, który w tym roku był przeznaczony na "odpoczynek po świętowaniu 100-lecia niepodległości".
Czytaj też: Małopolska: Awanturował się w urzędzie, po czym wyładował złość na samochodzie urzędniczki
Obecnie dniami wolnymi ustawowo od pracy są:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkanocy,
- drugi dzień Wielkanocy,
- 1 maja - święto państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia ,
- niedziele.