Rafał Komarewicz

i

Autor: Rafał Komarewicz

Będą łapać DESZCZÓWKĘ w potem…MYĆ nią ulice! To pierwszy taki projekt w Krakowie

2020-11-13 8:13

Kraków stawia na ekologię! Rafał KOMAREWICZ, szef Klubu Przyjazny Kraków, złożył interpelację, w której postuluje, by w mieście łapano deszczówkę, a potem myto nią ulicę. To nie tylko oszczędność dla finansów, ale także działanie korzystne dla środowiska i walka z tzw. szeroko pojętym zmniejszeniem zasobów wód, czyli suszą, która w ostatnich latach dotyka region. Ale to nie wszystko! Ten pierwszy pilotażowy program zawiera konkrety. Został skonsultowany z Zarządem Budynków Komunalnych, który wytypował nawet pierwszy budynek, na którym zostanie założona instalacja do łapania deszczówki. Wiemy, gdzie się znajduje!

W obliczu zmniejszenia się zasobów wód, powinniśmy jako Gmina Miejska Kraków wykorzystywać zebraną "deszczówkę". Dzięki temu damy bardzo dobry przykład mieszkańcom, co może ich zachęcić do rozwoju postaw proekologicznych i inwestowania w instalacje do gromadzenia oraz wykorzystywania deszczówki w swoich gospodarstwach domowych – uważa pomysłodawca projektu, Rafał Komarewicz. Jego interpelacja już wpłynęła do prezydenta Krakowa.

Gdzie powstanie pierwsza instalacja do łapania deszczówki?

Budynek należący do zasobów ZBK w Krakowie przy ul. Czerwieńskiego

i

Autor: Rafał Komarewicz

Pierwszym pilotażowym budynkiem w tym programie może być budynek, należący do zasobów Gminy Miejskiej Kraków, którym zarządza Zarząd Budynków Komunalnych. Znajduje się on przy ul. Bolesława Czerwieńskiego 16, na Azorach

– Pilotażowy program zbierania takiej deszczówki konsultowałem już z Zarządem Budynków Komunalnych i ZBK właśnie rozpoczął proces projektowania instalacji do takiej retencji z dachu budynku przy ul. Czerwieńskiego 16 – mówi nam radny Komarewicz. 

Pan Stefan szacuje straty po podpaleniu jego pracowni

Tak zgromadzona deszczówka miałaby potem zostać ponownie wykorzystana. Jednym z pomysłów na jej ponowne wykorzystanie jest użycie jej do mycia ulic, przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. 

Krakowian bardzo podoba się pomysł montowania na budynkach, będących z zasobach Zarządu Budynków Komunalnych, instalacji do łapania "deszczówki". Sami też często w swoich ogródkach działkowych podobne instalacje zakładają lub zamierzają założyć. 

Warto inicjować projekty, które mają na celu oszczędzanie wody i wykorzystywanie tej, który w naturalny sposób do nas dociera – uważa Komarewicz.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają