Matura, egzamin maturalny

i

Autor: SHUTTERSTOCK Matura, egzamin maturalny

Matura 2023

Błąd kardynalny na maturze 2023. Co to jest błąd kardynalny i czy oznacza niezdaną maturę z polskiego? [BŁĄD KARDYNALNY PRZYKŁADY 2023]

2023-05-04 9:13

Błąd kardynalny - co to jest? Błąd kardynalny na maturze to postrach wszystkich maturzystów. Wielu uczniów boi się, że popełni go rozwiązując zadania z arkusza CKE i przez to nie zda matury z języka polskiego. Niestety, niektórym maturzystom zdarza się popełnić błąd kardynalny, który dotyczy treści lektury. Lepiej więc z wyprzedzeniem sprawdzić, jakie błędy mogą spowodować oblanie matury i robić wszystko, by ich unikać. Dlatego podajemy przykłady błędów kardynalnych - nie popełnij ich na maturze 2023!

Błąd kardynalny na maturze 2023 z języka polskiego to coś, czego boi się wielu maturzystów. Taki błąd może przekreślić wszystkie marzenia. Błąd kardynalny może się zdarzyć każdemu na maturze z polskiego, dlatego tak ważne jest, by dokładnie wiedzieć, na czym polega i jak go uniknąć, by nie zaprzepaścić swojej szansy na zdanie matury 2023. Zobaczcie przykłady błędu kardynalnego i dowiedzcie się, jak go nie popełnić!

Czytaj także: Błąd kardynalny w interpretacji wiersza? Matura 2023: Polski. Błąd kardynalny w wypracowaniu

Błąd kardynalny - co to? Oznacza niezdaną maturę?

Błąd kardynalny to najprościej mówiąc najpoważniejszy z błędów. Jak informuje CKE, błąd kardynalny odnosi się do treści lektury oznaczonej gwiazdką w podstawie programowej (lektury z listy lektur obowiązkowych 2023). Świadczy o totalnej nieznajomości treści lektury przez zdającego. Popełnienie błędu kardynalnego skutkuje wyzerowaniem pracy, a co za tym idzie - oblaniem matury. Taki egzamin trzeba wówczas powtórzyć, tak jak maturę niezdaną z powodu uzyskania mniej niż 30% punktów. Maturzyści powinni jednak pamiętać, że nie każdy błąd w pracy, to od razu błąd kardynalny. Egzaminatorzy do tej kwestii podchodzą bardzo ostrożnie. Do błędów kardynalnych zalicza się jedynie najpoważniejsze błędy merytoryczne. Oznacza to, że nie można mówić o błędzie kardynalnym w przypadku:

  • błędu ortograficznego
  • błędu interpunkcyjnego
  • błędu językowego
  • błędu w kompozycji pracy
  • błędu rzeczowego, merytorycznego mniejszej wagi

Jaki błąd w takim razie będzie skutkował wyzerowaniem pracy i oblaniem matury? Przykłady błędów kardynalnych w dalszej części artykułu poniżej.

Przeczytaj koniecznie: Matura 2023. Jak zdać maturę z polskiego nie znając lektur obowiązkowych? Ten sposób to ostatnia nadzieja dla maturzystów!

Błąd kardynalny - przykłady

Błędy kardynalne mogą być bardzo różne, ale zawsze będą dotyczyły znajomości treści lektur obowiązkowych. W czasie pisania pracy na maturze 2023 z języka polskiego maturzyści muszą więc być bardzo ostrożni. Jeśli nie są pewni jakiegoś faktu dotyczącego lektury z gwiazdką, lepiej go pominąć i w ogóle o nim nie pisać, niż narazić się na błąd kardynalny. Oto przykładowe błędy kardynalne:

  • stwierdzenie, że Telimena była siostrą Zosi w "Panu Tadeuszu",
  • wymienienie Izabeli Łęckiej jako bohaterki "Wesela",
  • napisanie, że prof. Pimko był ojcem Zuty w "Ferdydurke",
  • stwierdzenie, że autorem "Wesela" jest Bolesław Prus,
  • twierdzenie, że ksiądz Robak i Jacek Soplica w "Panu Tadeuszu" to dwie różne osoby.

Przeczytaj koniecznie: Ale obciach! W TO maturzyści chcą się ubrać na maturę 2023. Lepiej przemyśl, jak się ubrać na maturę, żeby uniknąć takiej wtopy

Sonda
Matura 2023 - którego przedmiotu obawiasz się najbardziej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki