Matura, egzamin maturalny

i

Autor: SHUTTERSTOCK Matura, egzamin maturalny

Błąd kardynalny w interpretacji wiersza? Matura 2022: Polski. Błąd kardynalny w wypracowaniu

2022-05-04 14:08

Matura 2022: Polski. Błąd kardynalny w wypracowaniu. Czy mogłam zrobić jakiś błąd kardynalny w interpretacji wiersza, czy tam tego nie ma? To jedno z pytań o błąd kardynalny na maturze 2022, które pojawiają się w sieci. Maturzyści boją się błędów kardynalnych, jak ognia. Nic dziwnego! To najpoważniejsza kategoria błędów i ich popełnienie nie wróży niczego dobrego. Czy ci, którzy wybrali trzeci temat wypracowania, a więc interpretację wiersza „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana, mogli popełnić błąd kardynalny na maturze 2022?

Arkusz CKE i odpowiedzi naszego eksperta z matury 2022 z języka polskiego znajdziesz w galerii poniżej. Publikujemy arkusze CKE, sugerowane odpowiedzi oraz treść wszystkich pytań i zadań z matury 2022 z języka polskiego (4.05.2022, godz. 9.00). KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ!

Interpretacja wiersza „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana to jeden z tematów wypracowania, dłuższej formy pisemnej – najdłuższego, najpoważniejszego i najwyżej punktowanego zadania matury 2022 z języka polskiego. Czy w interpretacji wiersza można popełnić błąd kardynalny? Jak CKE ocenia błędy kardynalne? Czy możliwy jest błąd kardynalny w interpretacji wiersza?

Błędy kardynalne na maturze z języka polskiego nie umknie uwadze egzaminatorów oceniających pracę według standardów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Popełnienie błędu kardynalnego skutkuje wyzerowaniem punktów i może wiązać się z oblaniem, niezdaniem matury! Czym jest błąd kardynalny na maturze z polskiego? Jak tłumaczy CKE, to „błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego”.

Zobacz: Błąd kardynalny na maturze 2022. Co to jest błąd kardynalny i czy oznacza niezdaną maturę z polskiego? [BŁĄD KARDYNALNY "PAN TADEUSZ" PRZYKŁADY 2022]

Błąd kardynalny w interpretacji wiersza? Matura 2022: Polski. Błąd kardynalny w wypracowaniu

Błędem kardynalnym nie są błędy językowe czy ortograficzne. Pomylenie mniej ważnych faktów czy zdarzeń w lekturach też się do nich nie zalicza. Mowa o najpoważniejszych pomyłkach, które świadczą o tym, że maturzysta kompletnie nie zna lektury, którą omawia. Błędy kardynalne odnoszą się tylko do lektur obowiązkowych, należących do kanonu, które musi znać każdy uczeń kończący szkołę średnią i przystępujący do matury.

Sprawdź: Matura 2022 z j. polskiego. Błąd kardynalny w "Panu Tadeuszu" zeruje maturę! Padają ostre słowa! Arkusze CKE, odpowiedzi, komentarze [4.05.2022]

Matura 2022: Czy mogłam zrobić jakiś błąd kardynalny w interpretacji wiersza, czy tam tego nie ma? 

Czy mogłam zrobić jakiś błąd kardynalny w interpretacji wiersza, czy tam tego nie ma? To jedno z pytań o błąd kardynalny, jakie pojawiają się w sieci. Wyjaśniamy! O błąd kardynalny najłatwiej w przypadku pisania wypracowania na pierwszy z trzech zadanych w tym roku tematów, a więc w odniesieniu do „Pana Tadeusza” i roli tradycji. Maturzyści mają obowiązek znać treść dzieła Adama Mickiewicza, a popełnienie w wypracowaniu błędów, które jasno wskażą, że ktoś w ogóle nie czytał „Pana Tadeusza”, może skończyć się fatalnie.

Uchodźcy z Ukrainy zdają maturę w Polsce

Ciężko popełnić błąd kardynalny w pozostałych tematach wypracowań, gdy odwołujemy się do „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej albo interpretujemy wiersz „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana, ponieważ nie są to lektury obowiązkowe, a tylko w ich przypadku można popełnić błąd kardynalny. Poważny problem może pojawić się wówczas, gdy w naszej pracy odwołamy się jednak do elementarnych, najbardziej znanych dzieł literatury i wykażemy się ich nieznajomością.

Sonda
Czy matura 2022 z polskiego była trudna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają