Boże Ciało 2022. Kiedy procesja w Krakowie?
W czwartek (16 czerwca) katolicy obchodzą jedno z najważniejszych świąt - Boże Ciało, oficjalnie nazywane Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Z tej okazji ulicami miast przejdą procesje, podczas których wierni będą towarzyszyć duchownym, niosącym monstrancję z Najświętszym Sakramentem, uosabiającym Chrystusa. W Krakowie centralne obchody Bożego Ciała rozpoczną się o godz. 9.00 pod katedrą wawelską. Mszę świętą będzie tam sprawował metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Po zakończeniu Eucharystii procesja przejdzie Drogą Królewską, spod Wawelu na Rynek Główny. Warto przypomnieć, że obchody Bożego Ciała w Polsce zainicjował biskup krakowski Nanker. Uroczystość została przez niego zaimplementowana na synodzie w Krakowie w 1320 roku.
Z powodu procesji centralnej oraz innych, organizowanych przez poszczególne parafie procesji, w Boże Ciało w Krakowie mogą pojawić się czasowe utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
PRZECZYTAJ: Kraków: Śmierć 65-latka na hulajnodze. Jeden błąd kosztował go życie
Boże Ciało 2022. Gdzie będą ołtarze w Krakowie?
Procesje organizowane z okazji Bożego Ciała zwyczajowo zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Procesja w Krakowie ruszy spod Wawelu i Drogą Królewską dotrze na Rynek Główny. Ołtarze będą znajdować się w następujących miejscach:
- przy kościele św. Idziego,
- przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła,
- przy kościele św. Wojciecha,
- przy Bazylice Mariackiej.
Po zakończeniu procesji, przy ołtarzu polowym wzniesionym przed Bazyliką Mariacką, mszę świętą będzie sprawował kard. Stanisław Dziwisz.
- Krocząc w procesji, spójrzmy w tym roku głębiej na poszczególne wezwania Litanii do Najświętszego Serca Jezusowego i adorujmy Jezusa Eucharystycznego słowami: Zjednoczenie serc wszystkich, Nadziejo w Tobie umierających, Pokoju i pojednanie nasze, Źródło wszelkiej pociechy. Niech Eucharystyczna bliskość Boga przypomina nam o Jego Miłosierdziu, któremu świat został zawierzony przez świętego Jana Pawła Wielkiego, dwadzieścia lat temu w krakowskich Łagiewnikach. Nie zapominajmy, że tłem naszego miejskiego pielgrzymowania z Najświętszym Sakramentem jest wciąż cierpienie Braci i Sióstr z Ukrainy, dotkniętych wywołaną przez Rosję wojną - zaapelował abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.