Podwójny rekord małopolskiego budżetu obywatelskiego. Pierwszy rekord to frekwencja. W tegorocznej edycji zagłosowało o 60 000 osób więcej niż rok temu. Drugi rekord to liczba zwycięskich projektów - prawie 90, czyli, względem ostatniej edycji, ponad dwa razy więcej. Głosowanie było podzielone na tak zwane subregiony.
- Środki, które są dostępne w ramach regulaminu są dzielone na sześć subregionów w każdym subregionie po równo, czyli w naszym przypadku po dwa miliony złotych. Region Małopolski zachodniej, region podhalański, sam Kraków oraz Małopolska wschodnia czyli okręg tarnowski - mówi Dawid Pruszko z Urzędu Marszałkowskiego.
W mieście Kraków, najwięcej głosów zdobył projekt "Nauka gry w siatkówkę oraz udział w rywalizacji sportowej dla mieszkańców".
- Treningi będą się odbywać w sześciu grupach szkoleniowych, w szkole na osiedlu Teatralnym, natomiast najlepsze osoby będą mogły brać udział w rywalizacji sportowej, czyli brać udział w ligach sportowych, począwszy od młodzików aż po seniorów sportowych - tłumaczy projektodawca, Kacper Osuch.
W Krakowskim Obszarze Metropolitalnym, czyli słynnym krakowskim "obwarzanku" z kolei wygrał projekt ogólnodostępnych defibrylatorów AED w podkrakowskich remizach strażackich. W subregionie podhalańskim zwycięskim okazał się projekt największej góralskiej majówki w Polsce z okazji setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II.