Katedra Wawelska

i

Autor: Pixabay Duchowa stolica kraju. Wojtyła został w niej mianowany biskupem

Ceny mieszkań POTĘŻNIE spadną?! Pojawiają się OKAZJE na rynku wtórnym w Krakowie

2020-11-13 15:06

Lato dla osób zainteresowanych rynkiem nieruchomości w Krakowie stało pod znakiem odreagowania poniesionych wiosną spadków cen mieszkań. Odrabianie strat zostało zatrzymane wraz z silnym wzrostem zachorowań na koronawirusa w październiku. Listopad to już natomiast potężna zapaść rynku mieszkaniowego. Potencjalni nabywcy mieszkań są pełni niepewności, co do zasadności zakupu własnego „M” w tym okresie. Zastanawiają się, jak silne będzie obecne uderzenie fali koronawirusa oraz jak długo potrwa ten pandemiczny kryzys.

Pandemia koronawirusa wobec cen mieszkań

Wielu analityków podkreśla fakt, iż dostęp do kredytu jest ze względu na zerowe stopy procentowe coraz trudniejszy.

- W takich warunkach faktycznie bardzo trudno podejmuje się decyzję o zaciągnięciu kredytu – czyli zobowiązania - na 25 lat, nawet jeśli ów kredyt miałby być najtańszy w historii. Klienci najwyraźniej postanowili przeczekać okres największej niepewności, dlatego na przełomie października i listopada rynek właściwie zamarł – przyznał Marek Bolek, prezes zarejestrowanego w Krakowie ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.

Koronawirus a ceny mieszkań

Według Marka Bolka weszliśmy właśnie w trzecią, najbardziej zagadkową i nieprzewidywalną fazę pandemii koronawirusa. Na początku kryzysu osoby zainteresowane zakupem mieszkań od firm deweloperskich były bardzo przestraszone. Po dwóch miesiącach klienci zaczęli wracać, jednak cechowali się już wtedy dużą ostrożnością. Można było zaobserwować 15-20 procentowy spadek liczby transakcji, który potęgowany był również ograniczeniami w dostępie do kredytów bankowych.

Rynek wtórny lepszy dla kupujących mieszkania

Krakowski Urząd Statystyczny podaje, iż od stycznia do września w Krakowie oddano do użytku dokładnie 7363 mieszkania. Szczególnie interesujący był kwiecień, kiedy to na rynku pierwotnym pojawiło się 50 procent mniej mieszkań niż w 2019 roku.

Jak pokazują dane Bankier.pl udostępnione przez serwis nieruchomości Otodom.pl, większe szanse na obniżki stawek mieli szukający mieszkań na rynku wtórnym. W Krakowie odnotowano we wrześniu niższą średnią stawkę za metr mieszkania niż miało to miejsce w marcu (wynosiła ona średnio 10 604 zł/mkw., co stanowiło -1,1 procent spadku).

Istotna rola psychologii w zmianach cen mieszkań

- Na przełomie października i listopada weszliśmy we wspomnianą trzecią fazę skutków pandemii. Telefony ucichły. Klienci dzwonią bardzo sporadycznie. Potencjalni nabywcy zaczęli się na poważnie obawiać utraty pracy, obniżki dochodów. Ten strach jest wręcz wyczuwalny. To nie oznacza, że nic się w branży nie dzieje. Budowy są kontynuowane w nadziei, że w przyszłym roku nastąpi kolejne mocne odbicie. Niemniej, psychologia odgrywa dziś olbrzymią rolę – przyznaje Marek Bolek.

Kraków: protest przeciwko kard. Dziwiszowi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki