Aplikacja dla niepełnosprawnych intelektualnie
W należącym do fundacji ośrodku terapeutyczno-rehabilitacyjnym "Dolina Słońca" w podkrakowskich Radwanowicach, znajduje się specjalna pracownia komputerowa. Niestety na tamtejszych komputerach nie ma takiej aplikacji, która byłaby odpowiednia dla dorosłych podopiecznych.
- Naszymi podopiecznymi są osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną. Potrzebujemy aplikacji, która jest dedykowana dla nich, która pozwoli rozwijać możliwości poznawcze naszych podopiecznych, a przy tym będzie ubrana w dorosły świat - mówi Izabela Jabłońska-Piłat z fundacji "Mimo Wszystko".
10 drużyn, 12 godzin programowania
Do hackathonu zgłosiło się 10 drużyn. W każdej jest maksymalnie pięć osób. W skład grup wchodzą programiści, front-end-developerzy, graficy oraz projektanci interfejsów. Uczestnicy będą programować cały dzień. Po dwunastu godzinach pracy każda drużyna przez pięć minut będzie prezentować przygotowaną przez siebie aplikację. Potem odbędą się obrady jury i zostaną ogłoszone wyniki: najlepszy projekt hackhathonu zostanie wdrożony w ośrodku "Dolina Słońca".
Jak zapewnia Monika, jedna z uczestniczek hackathonu, wcale nie czuje się, jakby to miał być dodatkowy dzień pracy. - Hackathon jest czymś nowym, taką okazją do sprawdzenia swoich umiejętności, siebie, do współpracy przy innych projektach, niż te przy których pracujemy na co dzień. Ja akurat startuję w drużynie z mężem, ze swoimi przyjaciółmi, znajomymi. To będzie dla nas dobra zabawa - mówi Monika.
Posłuchaj materiału Ewy Sas, reporterki Radia ESKA: