Choreograf – czym się zajmuje i jak nim zostać?

i

Autor: pixabay.com Choreograf – czym się zajmuje i jak nim zostać?

Choreograf – czym się zajmuje i jak nim zostać?

2021-06-08 8:00

Kochasz tańczyć, a w Twojej głowie nieustannie pojawią się różne kroki i układy taneczne? Nie potrafisz usiedzieć w miejscu i chciałbyś, aby Twoja praca była bardziej dynamiczna? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na powyższe pytania, wówczas zawód choreografa może być dla Ciebie idealnym wyborem. Czym dokładnie zajmuje się osoba na tym stanowisku i co trzeba zrobić, aby zostać zatrudnionym jako taki specjalista?

Praca choreografa

Choreograf jest przede wszystkim pomysłodawcą kompozycji tanecznych. Do jego obowiązków należy komponowanie różnych form i ruchów scenicznych, a następnie układanie ich w ciekawy i spójny układ taneczny. Będąc takim specjalistą, trzeba pamiętać o wielu kwestiach, związanych z występem bądź sztuką. Mimo że choreograf zajmuje się głównie tańcem, to powinien również brać pod uwagę elementy takie jak: muzyka, kostiumy, scenografia, a także przekaz całego utworu.

Co więcej, osoba na tym stanowisku jest nie tylko projektantem ruchu scenicznego, ale pełni również rolę nauczyciela. Choreograf pracuje z tancerzami, zatem często pokazuje im, w jaki sposób powinni się ruszać, jakie emocje wywołuje konkretna pozycja oraz jak współpracować ze sobą nawzajem, aby cały układ miał sens.

Wymagania na stanowisko choreografa

Aby móc pracować na tym stanowisku, należy spełnić określone wymagania. Przede wszystkim trzeba mieć na koncie doświadczenie taneczne, zatem warto zapisać się na studia w tym zakresie. Można też zostać choreografem, jeśli posiada się dyplom z rytmiki lub edukacji artystycznej. Jednak najczęściej tą profesją zajmują się osoby, które ukończyły działalność taneczną, a następnie dokształcały się w szkołach specjalistycznych.

Warto pamiętać, że wykształcenie to nie wszystko. Ważne są również odpowiednie umiejętności oraz predyspozycje. Choreograf powinien mieć zmysł obserwacji, wyczucie rytmu oraz podstawową wiedzę muzyczną. Istotna jest także kreatywność i łatwość nawiązywania relacji z ludźmi. Osoba na tym stanowisku musi być też sprawna fizycznie.

Gdzie znaleźć pracę choreografa?

Gdzie zatem szukać pracy? W Internecie i na portalach typu Pracuj.pl nie znajdziemy zbyt dużej ilości ofert. W związku z tym dobrze byłoby rozglądać się po teatrach, operach, szkołach tańca czy domach kultury. Warto mieć świadomość, że miejsca pracy dla choreografa niestety nie są szczególnie liczne. Dlatego decydując się na tę karierę, trzeba być bardzo zaangażowanym, zdeterminowanym i pełnym pasji do tańca.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają