Rudawa. Ks. Isakowicz-Zaleski pochowany obok Zofii Tetelowskiej. Razem założyli Fundację im. Brata Alberta
Pochówek na cmentarzu w Rudawie zakończył dwudniowe uroczystości ostatniego pożegnania ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Podobnie jak w trakcie mszy św. pogrzebowej odprawionej w kościele pw. św. Brata Alberta w Radwanowicach, również ceremonia na nekropolii zawierała w sobie elementy dwóch liturgii: łacińskiej i ormiańskiej. Odśpiewany został między innymi hymn szarakan, a ormiańsko-katolicki duchowny opieczętował grób ks. Tadeusza.
Trumna z ciałem zmarłego księdza spoczęła w krypcie obok śp. Zofii Tetelowskiej. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, ponieważ oboje byli zaangażowani w działalność Fundacji im. Brata Alberta oraz w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Poniżej galeria zdjęć z cmentarza w Rudawie
Kim była Zofia Tetelowska?
Zofia Tetelowska urodziła się 21 listopada 1921 r. w Radwanowicach. Chciała rozpocząć studia medyczne, jednak te plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej. W jej trakcie była sanitariuszką o ps. "Zulat" w Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1987 r. założyła Fundację im. Brata Alberta, której przekazała rodzinny majątek, w tym dworek z budynkami gospodarczymi i 10-hektarowe gospodarstwo rolne w Radwanowicach. Została pierwszą przewodniczącą zarządu fundacji, w skład którego weszli jeszcze: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Stanisław Grochmal i Stanisław Pruszyński. Do końca życia mieszkała wraz z osobami niepełnosprawnymi w Radwanowicach. Zmarła w 2003 roku w Krakowie.
Zofia Tetelowska została odznaczona przez papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice". Jej imię nosi jedna z ulic w Radwanowicach i medal przyznawany przez Fundację im. Brata Alberta.
Polecany artykuł: