Co robić, gdy zostałeś zwolniony z pracy?

i

Autor: materiały partnera

Co robić, gdy zostałeś zwolniony z pracy?

2019-09-10 7:00

Zwolnienie z pracy zawsze łączy się z silnymi emocjami i stresem. Oznacza ono potencjalne zagrożenia dla naszego funkcjonowania, dlatego tak bardzo je przeżywamy. Warto jednak zachować zimną krew i świadomość działań tak, aby ustabilizować sytuację kryzysową.

1. Ochłoń po stracie pracy!

Zaraz po informacji o zwolnieniu buzują w nas niezwykle silne emocje. Bardzo łatwo wówczas powiedzieć bądź zrobić coś, czego będziemy później żałować. Warto więc przeczekać burzę emocjonalną i wyciszyć się. Następnie powinniśmy na zimno podejść do zaistniałej sytuacji i zapytać pracodawcę o powody zwolnienia. Jeśli się ich domyślamy, nie roztrząsajmy ich na tę chwilę. Najważniejsze, aby zachować klasę i profesjonalizm, nie pokazując jednocześnie, że decyzja ta na nas wpłynęła.

2. Działaj niezwłocznie po stracie pracy

W wolnym od pracy czasie i tuż po zwolnieniu działaj niezwłocznie. Zarejestruj się na bezrobociu oraz zacznij przeglądać oferty pracy (np. na Pracuj.pl) poszukując alternatywnego zatrudnienia. Nie musi być ono na etat, na początek możesz zająć się czymś zdalnie bądź w ramach umowy zlecenie. Ostatnia pensja, która Ci przysługuje, pozwoli Ci na jakiś czas poszukiwań nowego zatrudnienia. Ważne, aby nie kierować się impulsami podczas wyboru nowej pracy. Bardzo łatwo wówczas o objęcie stanowiska na chybił trafił, co przeważnie kończy się jeszcze większą frustracją bądź znalezieniem pracy dużo poniżej naszych kwalifikacji.

3. Wyjdź między ludzi

Socjalizacja dobrze wpływa na leczenie traum i zapomnienie o problemach. Wyjdź więc ze znajomymi, odwiedź rodzinę bądź odśwież kontakty. W tym momencie wsparcie osób pomoże przetrwać Ci złe chwile i nakręci do dalszego działania. Może się nawet zdarzyć, że znajomi będą mieli dla Ciebie ciekawe stanowisko bądź pomogą w poszukiwaniu nowego zatrudnienia.

4. Zainwestuj w siebie

Nagle zwolnienie to doskonały impuls do inwestycji w samego siebie. Jeśli powodem, dla którego straciłeś pracę były niskie kwalifikacje, będzie to doskonała katapulta do rozpoczęcia studiów bądź szlifowania kompetencji w ramach kursów czy szkoleń. Musimy potraktować tę sytuację w kategorii wyzwania, ale również szansy na samorozwój. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym bardziej ochoczo zabierzemy się do poszukiwań nowej pracy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zaangażujemy się w nią bardziej, tym samym stając się lepszym specjalistą w danej branży.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki