Czerwona strefa. Które powiaty trafią na listę?
Czerwona strefa obowiązuje od soboty, 10 października, w 38 powiatach w całej Polsce. W województwie małopolskim zaostrzony reżim sanitarny wprowadzono w powiatach: limanowskim, myślenickim, nowotarskim, suskim oraz tatrzańskim. Z kolei w całym kraju, w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, wprowadzono zasady obowiązujące dotychczas w strefie żółtej.
>>> Małopolska zasypana ŚNIEGIEM. Drogi są białe i śliskie [ZDJĘCIA] <<<
Jak wynika z naszych wyliczeń, od kolejnej soboty lista stref czerwonych w Małopolsce może się znacząco powiększyć. Przypomnijmy, że jeżeli liczba zakażeń przekroczy 12 na 10 tysięcy mieszkańców - powiat kwalifikowany jest do strefy czerwonej. Według danych na poniedziałek (12.10.2020) wskaźnik ten przekroczony jest w:
- Krakowie
- Nowym Sączu
- pow. chrzanowskim
- pow. limanowskim
- pow. miechowskim
- pow. myślenickim
- pow. nowotarskim
- pow. olkuskim
- pow. oświęcimskim
- pow. suskim
- pow. tatrzańskim
- pow. wadowickim
- pow. wielickim
Ostateczną decyzję w sprawie wprowadzenia czerwonych stref Ministerstwo Zdrowia podejmie w czwartek.
Czerwona strefa: jakie obostrzenia?
Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej- co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
Lokale gastronomiczne – w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
Imprezy okolicznościowe (chrzciny, wesela itd.) - obowiązuje limit osób. W strefie czerwonej – 50 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
Wydarzenia kulturalne - w strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.
Zgromadzenia - ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.