Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła? Ten szczegół umyka wielu wiernym

i

Autor: MARTINOPHUC/cc0/pixabay Kościół, ksiądz, msza święta / zdjęcie ilustracyjne

Święto Niepodległości

Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła? Ten szczegół umyka wielu wiernym

2023-11-11 6:53

Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła? W tym dniu obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, będące uroczystością państwową. Z kolei katolicy 11 listopada wspominają św. Marcina z Tours - patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy. Wyjaśniamy, czy wierni 11 listopada muszą uczestniczyć we mszy świętej.

Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła? Święto Niepodległości i wspomnienie św. Marcina. O tym szczególe zapominają wierni

W sobotę, 11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. To uroczystość państwowa i dzień ustawowo wolny od pracy. Święto Niepodległości upamiętnia powrót Polski na mapę świata po 123 latach rozbiorów. - Powrót polskiej państwowości był procesem rozciągniętym w czasie, trudno zatem wskazać jedną datę symbolizującą narodziny II Rzeczypospolitej. Rada Regencyjna, organ władzy Królestwa Polskiego powołany przez niemieckich i austriackich okupantów, niepodległość ogłosiła już 7 października 1918 r., w kolejnych dniach przejęła władzę nad wojskiem, a także przypisała sobie uprawnienia parlamentu i powołała rząd. Równocześnie, wobec przesądzonej klęski Niemiec i Austro-Węgier, w wielu miejscach w Polsce zaczęły formować się ośrodki władzy nieuznające zwierzchnictwa Rady – wśród nich utworzony 7 listopada w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. Koniec rządów Rady Regencyjnej nastąpił kilka dni później. 11 listopada – w dniu ostatecznej kapitulacji Niemiec – przekazała ona powracającemu do Polski z Magdeburga Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią nad wojskiem - czytamy na stronie polskiego Sejmu. Ze względu na to, że Święto Niepodległości w tym roku wypada w sobotę, pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny w innym terminie.

Z kolei katolicy 11 listopada wspominają św. Marcina z Tours, biskupa oraz patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy. Wspomnienie św. Marcina nie jest świętem nakazanym, stąd wierni nie mają tego dnia obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by 11 listopada pojawić w kościele. Zwłaszcza, że wierni często zapominają o jednym szczególe. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 1248 par. 1), nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego. To oznacza, że uczestniczenie we mszy w sobotę wieczorem jest tak samo ważne, jak obecność w kościele w niedzielę. Kto zatem pojawi się na liturgii wieczorem 11 listopada, ten nie musi iść już do kościoła w niedzielę, 12 listopada.

W które dni katolicy muszą pójść do kościoła? Święta nakazane w Polsce

Liczbę świąt nakazanych, czyli objętych obowiązkiem uczestniczenia we mszy świętej reguluje kodeks prawa kanonicznego. Co ciekawe, lista różni się w zależności od państwa, ponieważ prawo kanoniczne umożliwia krajowym episkopatom znoszenie niektórych świąt, bądź przesuwanie ich na inny termin (kan. 1246 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

W Polsce świętami nakazanymi przez kodeks prawa kanonicznego, lecz zniesionymi przez episkopat (czyli nieobjętymi obowiązkiem uczestniczenia we mszy) są: uroczystość św. Józefa, uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła i uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a dodatkowo uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego została przeniesiona na VII Niedzielę Wielkanocy. W związku z tym w Polsce świętami nakazanymi są wszystkie niedziele oraz następujące uroczystości:

  • Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia),
  • Trzech Króli (6 stycznia),
  • Wielkanoc (data jest ruchoma),
  • Boże Ciało (data jest ruchoma),
  • Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
  • Wszystkich Świętych (1 listopada),
  • Boże Narodzenie (25 grudnia).

Oto największe skandale w kościołach. Orgia w Dąbrowie Górniczej to tylko wierzchołek góry lodowej

Grób Rodziny Ulmów w Markowej
Sonda
Czy chodzisz do kościoła co niedzielę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki