Święto NMP Matki Kościoła, czyli drugi dzień Zielonych Świątek. Skąd wzięło się to święto?
Drugi dzień Zielonych Świątek, czyli święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest stosunkowo młodym świętem kościelnym. Do kalendarza liturgicznego zostało wprowadzone na wniosek polskich biskupów w 1971 roku. Watykan wyraził zgodę na spełnienie prośby polskich hierarchów, jednak przez dłuższy czas święto NMP Matki Kościoła miało charakter wyłącznie lokalny i było obchodzone tylko w dwóch krajach: w Polsce i w Argentynie. Zmienić to postanowił pochodzący właśnie z Argentyny papież Franciszek. W 2018 roku zdecydował on, że święto NMP Matki Kościoła będzie obowiązkowym wspomnieniem w Kościele na całym świecie.
Wprowadzając zmiany w kalendarzu liturgicznym, papież Franciszek wyraził nadzieję, że "przyczyni się to do rozwoju macierzyńskiej wrażliwości w Kościele, a także autentycznej pobożności maryjnej".
PRZECZYTAJ: Lagun wrócił do Krakowa? "Ma trójkątną głowę, czerwone cętki i wije się wokół drzewa"
Czy w poniedziałek (6 czerwca) trzeba iść do kościoła
Zgodnie z zatwierdzonym przez papieża Franciszka dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest obchodzone w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki). To oczywiście oznacza, że święto przypada w dzień powszedni. W Polsce nie jest ono wpisane na listę dni wolnych od pracy, stąd nie możemy liczyć na przedłużony odpoczynek z powodu święta kościelnego. A czy katolicy muszą iść do kościoła z okazji święta NMP Matki Kościoła?
Przepisy prawa kanonicznego nie pozostawiają żadnych wątpliwości w tej materii. Drugi dzień Zielonych Świątek nie jest świętem nakazanym, stąd w poniedziałek (6 czerwca) wierni nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. W Polsce świętami nakazanymi są wyłącznie następujące święta (w nawiasie data obchodów w 2022 roku):
- Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
- Trzech Króli (6 stycznia)
- Wielkanoc (17 kwietnia)
- Wniebowstąpienia (29 maja)
- Boże Ciało (16 czerwca)
- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
- Wszystkich Świętych (1 listopada)
- Boże Narodzenie (25 grudnia)
ZOBACZ: In vitro w Krakowie. Zainteresowanie przerosło możliwości. Limit wyczerpał się pierwszego dnia