Zakopane: Będą przepraszać BOGA za flagę LGBT na Giewoncie. W mieście zabiją dzwony

i

Autor: Wikimedia Commons

Czy flaga LGBT i baner Dudy na Giewoncie były legalne? Znamy odpowiedź!

2020-12-04 12:12

Szefowa zakopiańskiej prokuratury, prokurator Barbara Bogdanowicz, udzieliła dziś odpowiedzi na tytułowe pytanie. - W przypadku wywieszenia baneru prezydenta Dudy oraz tęczowej flagi LGBT śledczy nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego, ale pokrzywdzeni złożyli zażalenia - poinformowała.

Śledczy prowadzili postępowania w niezbędnym zakresie z artykułu 196 Kodeksu Karnego, czyli w sprawie obrazy uczuć religijnych. W tym roku do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem wpłynęły już trzy sprawy dotyczące wieszania banerów lub flag na krzyżu na Giewoncie. Sprawa zawieszenia banneru Strajku Kobiet na krzyżu na Giewoncie jest w toku.

Pierwsza ze spraw dotycząca umieszczenia baneru wyborczego z wizerunkiem prezydenta Andrzeja Dudy zakończyła się odmową wszczęcia śledztwa wobec braku znamion czynu zabronionego. Pokrzywdzonym jest w tej sprawie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Postępowanie dotyczące flagi LGBT zostało umorzone 30 listopada. Pokrzywdzonymi byli w tym przypadku: Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze spółka z o.o. oraz Stowarzyszenie Fidei Defensor z siedzibą w Szczecinie.

Logotyp Strajku Kobiet został niedawno wywieszony na krzyżu na Giewoncie wraz z napisem "Przemoc domowa to nie tradycja". Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyli prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Marcin Zubek oraz proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem ks. Bogusław Filipiak.

- To postępowanie jest w toku również w kierunku obrazy uczuć religijnych. W tej sprawie prokurator nie podjął jeszcze żadnej decyzji - podała szefowa zakopiańskiej prokuratury. 

Strajk Kobiet w Krakowie w 102. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki