Kotlet schabowy

i

Autor: Shutterstock Niedosmażony kotlet wieprzowy jest potencjalnym źródłem śmiertelnej włośnicy TRICHINELLOZY. Chorobę wywołuje zakażenie włośniem krętym Trichinella spiralis. Dlatego należy unikać jedzenie niebadanego mięsa, szczególnie z uboju własnego lub dziczyzny. Zapobiec zakażeniu można starannie gotując lub smażąc mięso.

Wyjaśniamy

Czy można jeść mięso w Wigilię? Jasne stanowisko Kościoła w sprawie postu na święta

2023-12-23 14:52

W Polsce wieczerza wigilijna tradycyjnie składa się z dań bezmięsnych. 24 grudnia większość katolików w naszym kraju powstrzymuje się od jedzenia mięsa, odkładając tę przyjemność na święta Bożego Narodzenia. Sprawdziliśmy, jak Kościół odnosi się do jedzenia mięsa w Wigilię. Schabowy zamiast karpia w trakcie wieczerzy wigilijnej? Kościelne prawo jest w tej kwestii jasne.

Schabowy zamiast karpia w Wigilię? Sprawdzamy, czy 24 grudnia można jeść mięso

Wigilia w Polsce jest obchodzona tak uroczyście, jak nigdzie indziej na świecie. Choć dla chrześcijan świętem jest przede wszystkim dzień Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia, to akurat w naszym kraju kulminacją świąt jest wieczerza wigilijna, tradycyjnie złożona z bezmięsnych potraw. Na polskich stołach królują wówczas ryby, zwłaszcza karp. A gdyby tak zamienić go na schabowego? Okazuje się, że Kościół nie ma nic przeciwko. Zgodnie z przepisami kościelnymi zakaz jedzenia mięsa obowiązuje katolików (po ukończeniu 14. roku życia) wyłącznie w piątki, w które nie przypada uroczystość oraz w Środę Popielcową.

Powstrzymywanie się od jedzenia mięsa w Wigilię ma charakter wyłącznie tradycyjny, a nie religijny. Poza Polską ten zwyczaj nie jest zresztą praktykowany i w trakcie spotkań wigilijnych podaje się mięsne potrawy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dochować wierności tradycji, a potrawy mięsne pozostawić na kolejne świąteczne dni, jednak katolicy w Wigilię mogą jeść mięso.

W Wigilię nie ma postu. Na jedzenie mięsa dyspensa nie jest potrzebna

Katolicy nie muszą prosić o udzielenie dyspensy, żeby w Wigilię spożywać potrawy mięsne. Dyspensa to zwolnienie od obowiązujących przepisów kościelnych, udzielane w szczególnych przypadkach przez stosowne władze kościelne (biskupów, proboszczów). Tymczasem żaden z przepisów nie nakazuje wiernym powstrzymywanie się od jedzenia mięsa w Wigilię. Katolicy nie mają więc potrzeby starania się o dyspensę na dzień 24 grudnia.

Post ścisły w Kościele katolickim oznacza nakaz ograniczenia się do trzech posiłków (dwóch lekkich i jednego do syta) w trakcie dnia. Taki post obowiązuje katolików wyłącznie w dwa dni w roku: w Wielki Piątek oraz w Środę Popielcową. W Wigilię nie ma więc obowiązku ograniczania liczby posiłków.

Tradycyjne polskie potrawy wigilijne. Bez tych dań trudno sobie wyobrazić świąteczną kolację

Mają nawet świątecznego lisa! Piękna iluminacja
Sonda
Czy smażony karp to Twoja ulubiona potrawa wigilijna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają