W czwartek (8 czerwca 2023 r.) katolicy świętują Boże Ciało. Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, jest to dzień wolny od pracy. Polacy lubią wykorzystać takie okazje i zaplanować długi weekend. Warto jednak pamiętać, że dzień później przypada piątek. Czy tego dnia również mamy wolne? Takich pytań mamy coraz więcej. Jeżeli chcemy wypocząć i wyjechać na dłużej, trzeba się przygotować odpowiednio wcześniej.
Czy piątek po Bożym Ciele to dzień wolny od pracy? Ustawa nie zostawia złudzeń
W ustawie o dniach wolnych od pracy znajdziemy bardzo ważne daty dla Polaków, w tym m.in.: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Trzech Króli, czy Wszystkich Świętych. Pełna lista wygląda tak:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja - Święto Państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia;
Jak widać na załączonym obrazku, piątku po Bożym Ciele nie ma na liście dni wolnych od pracy. 9 czerwca w teorii trzeba się stawić w biurze. Oczywiście wielu Polaków przygotowało się na taką ewentualność.
Urlop w piątek po Bożym Ciele. Jak zaplanować długi weekend?
Nie brakuje takich, którzy już przekazali szefowi wniosek o dzień wolny 9 czerwca. Jeżeli chcemy mieć długi weekend, to trzeba odpowiednio wcześniej udać się do swojego pracodawcy i zgłosić takie zapotrzebowanie. Ostateczna decyzja będzie należeć do naszego przełożonego, ale wielu z nich takie wnioski akceptuje. Warto sprawdzić, czy mamy do wykorzystania urlop wypoczynkowy. Jeżeli tak, to szanse na zgodę i dzień wolny są bardzo duże. Radzimy jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Wszystkim czytelnikom życzymy powodzenia i udanego - miejmy nadzieję - długiego weekendu.