Czy w piątek, 25 marca można jeść mięso? Dzisiaj uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Czy trzeba iść do kościoła?

i

Autor: gorartser/cc0/pixabay Czy w piątek, 25 marca można jeść mięso? Dzisiaj uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Czy trzeba iść do kościoła?

Czy w piątek, 25 marca można jeść mięso? Dzisiaj uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Czy trzeba iść do kościoła?

2022-03-25 7:51

W piątek (25 marca) przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To jedno z najstarszych katolickich świąt, które było obchodzone już w V wieku. Tego dnia Kościół wspominana zwiastowanie, którego doświadczyła Maryja za sprawą archanioła Gabriela. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzony jest również Dzień Świętości Życia. Sprawdziliśmy, czy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego trzeba iść do kościoła i czy dzisiaj wierni muszą powstrzymać się od jedzenia mięsa.

Spis treści

  1. Kogo obowiązuje zakaz jedzenia mięsa w piątki?
  2. Czym jest uroczystość Zwiastowania Pańskiego?
  3. Czy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego trzeba iść do kościoła i przestrzegać zakazu jedzenia mięsa?

Kogo obowiązuje zakaz jedzenia mięsa w piątki?

Zgodnie z przepisami kościelnymi post ścisły, to ograniczenie liczby spożywanych danego dnia posiłków do trzech, w tym dwóch lekkich i jednego do syta. Post ścisły obowiązuje wyłącznie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Czym innym jest natomiast nakaz zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, czyli zakaz jedzenia mięsa.

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym i dlatego katolicy nie spożywają wówczas pokarmów mięsnych. Zakaz nie obowiązuje jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani wszyscy katolicy, którzy ukończyli czternasty rok życia.

PRZECZYTAJ: Niedziela Palmowa 2022. Kiedy jest? Czy Niedziela Palmowa to niedziela handlowa? Sprawdź, czy zrobisz zakupy 10 kwietnia!

Czym jest uroczystość Zwiastowania Pańskiego?

Uroczystość Zwiastowania została wprowadzona w Kościele Wschodnim w V wieku. Na Zachodzie przyjęła się za czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego, który zmarł w roku 604. Święto w Konstantynopolu zostało potwierdzone w VI w., w Antiochii pod koniec VI w., a w Jerozolimie w I połowie VII w.

Jak podaje PAP, od początku uroczystość miała w Kościele wysoką rangę, była bowiem uważana za "święto Pańskie". Papież św. Sergiusz I (687-701) polecił, aby w święto Zwiastowania, podobnie jak w święto Ofiarowania Pana Jezusa, Narodzenia i Zaśnięcia Maryi wychodziła procesja z litanią z kościoła św. Hadriana do bazyliki Matki Bożej Większej.

W IV wieku w Nazarecie powstała bazylika Zwiastowania Pańskiego. Kościół powstał na miejscu, gdzie według tradycji miał stać domek Świętej Rodziny. Wzniósł go Żyd - Józef z Tyberiady, który przeszedł na chrześcijaństwo. Krzyżowcy na tym miejscu wystawili większą i bardziej okazałą bazylikę, która przetrwała do 1955 r., kiedy franciszkanie wystawili nową, w obecnym kształcie.

W odpowiedzi na wezwanie papieża Jana Pawła II, Episkopat Polski w 1998 r. ustanowił uroczystość Zwiastowania Pańskiego - Dniem Świętości Życia. W encyklice "Evangelium vitae" ("Ewangelia Życia") z 1995 roku papież wskazał na konieczność "budzenia w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".

ZOBACZ: Kwalifikacja wojskowa 2022 w Krakowie. Kogo dotyczy i kiedy trzeba się zgłosić do WKU?

Sonda
Czy jesz mięso w piątki?

Czy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego trzeba iść do kościoła i przestrzegać zakazu jedzenia mięsa?

Dzisiaj (25 marca) katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, więc można jeść mięso bez łamania kościelnych przepisów. Wynika to z ogólnej zasady, która znosi pokutny charakter piątku, jeśli w ten dzień przypada uroczystość. Obowiązuje ona wszystkich katolików, więc zgoda na spożywanie mięsa w uroczystość kościelną nie jest zależna od hierarchów. Dzisiaj nie trzeba się zatem starać o udzielenie specjalnej dyspensy od proboszcza, ani miejscowego biskupa diecezjalnego.

Co ważne, uroczystość Zwiastowania Pańskiego nie jest świętem nakazanym. To oznacza, że dzisiaj (25 marca) katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.

SPRAWDŹ: Ks. Tomasz Niedziela przegrał walkę z chorobą. Zmarł w wieku 35 lat

Podawali się za policjantów i wchodzili do agencji towarzyskich

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki