Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Czy w piątek, 26 sierpnia obowiązuje post?
W piątek, 26 sierpnia przypada uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Na początku XX wieku święto to ustanowił papież Pius X, a w 1931 roku papież Pius XI wyraził zgodę, by było ono obchodzone na terenie wszystkich katolickich diecezji w Polsce. Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej jest świętem stałym, co oznacza, że zawsze przypada 26 sierpnia i w przeciwieństwie do np. Wielkanocy, nie jest związane z konkretnym dniem tygodnia. Piątek natomiast jest dla katolików dniem pokutnym, w którym wierni powinni przestrzegać zakazu jedzenia mięsa. Wyjątkiem od tej zasady są piątki, w które przypada uroczystość, co wynika z prawa kanonicznego:
- Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Przepis ten oznacza, że w piątek, 26 sierpnia ze względu na uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej nie obowiązuje post i zakaz jedzenia mięsa. Wierni w Polsce mogą dzisiaj spożywać potrawy mięsne i nie muszą przy tym spełniać żadnych dodatkowych warunków, ani starać się o udzielenie dyspensy.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.
PRZECZYTAJ: Kraków. Nowoczesne wagony wreszcie na linii nr 10. Wiedeńczyki ustąpią miejsca Lajkonikom
Czy w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej trzeba iść do kościoła?
W Polsce świętami nakazanymi są wyłącznie następujące uroczystości (w nawiasie data obchodów w 2022 roku):
- Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
- Trzech Króli (6 stycznia)
- Wielkanoc (17 kwietnia)
- Wniebowstąpienia (29 maja)
- Boże Ciało (16 czerwca)
- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
- Wszystkich Świętych (1 listopada)
- Boże Narodzenie (25 grudnia)
To oznacza, że w piątek, 26 sierpnia wierni nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej nie jest bowiem zaliczana do świąt nakazanych.