Arkusz CKE i odpowiedzi naszego eksperta z matury 2022 z języka polskiego znajdziesz w galerii poniżej. Publikujemy arkusze CKE, sugerowane odpowiedzi oraz treść wszystkich pytań i zadań z matury 2022 z języka polskiego (4.05.2022, godz. 9.00). KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ!
Czym dla człowieka może być tradycja? Odpowiedzi na to pytanie w środę, 4 maja udzielają maturzyści zdający egzamin dojrzałości. Na maturze 2022 z języka polskiego pojawił się „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Drugi temat odnosił się do przytoczonego fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Ci, którzy go wybrali, musieli zastanowić się, „kiedy relacja z człowiekiem staje się źródłem szczęścia”.
Zobacz koniecznie: Matura 2022 język polski. Odpowiedzi, pytania, arkusze CKE. Mamy zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2022 poziom podstawowy
Matura 2022 z języka polskiego. Oficjalne tematy wypracowań z arkuszy CKE
- Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
- Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.
- Józef Baran „Najkrótsza definicja życia”. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Do matury 2022 z języka polskiego przystąpiło dziś prawie 300 tys. osób, absolwentów szkół średnich (w większości tegorocznych). Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy. Dla wielu uczniów, zwłaszcza tych, którzy nie czują się najmocniejsi z języka polskiego, to prawdziwe wyzwanie. Matura z polskiego zawiera kilkadziesiąt zadań – otwartych i zamkniętych – o różnym stopniu trudności. Najwyżej punktowane, ostatnie zadanie, polega na napisaniu wypracowania na jeden z dwóch zadanych tematów. Maturzyści muszą odwołać się do wskazanych lektur oraz innych tekstów kultury, pamiętać o minimalnej licznie wyrazów (długości tekstu), poprawności merytorycznej, językowej, gramatycznej i ortograficznej oraz o odpowiedniej konstrukcji (budowie) tekstu.