W Krakowie przepisy dotyczące wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich obowiązują od początku 2018 r. Bezpłatne przejazdy są wprowadzane, gdy gwałtownie pogarsza się jakość powietrza. W dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć:
- 100 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc. oraz
- 150 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.
Wprowadzając darmowe przejazdy miasto opiera się na prognozie IMGW (podzielonej na trzy przedziały godzinowe: 0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00). Nawet jeśli faktyczne pomiary stężenia PM10 będą niższe od prognozowanych, decyzja o bezpłatnej komunikacji pozostaje w mocy. Decyzja jest wprowadzana na okres jednej doby (w godzinach 0.00–24.00). Bezpłatna komunikacja w czasie smogu realizowana jest na obszarze Krakowa oraz 15 gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji tego zadania.
Jest jeszcze druga opcja dająca możliwość wprowadzenia darmowej komunikacji w Krakowie. Nawet jeśli prognoza na kolejny dzień nie przewiduje przekroczenia normy PM10, ale średnia ze stacji pomiarowych zlokalizowanych w Krakowie daje wartość powyżej 150 μg/m3, bezpłatne przejazdy są wprowadzane od pierwszych porannych kursów do końca doby.
- Kiedy codzienna prognoza jakości powietrza IMGW na następną dobę nie wskaże prawdopodobieństwa przekroczenia średnich poziomów stężeń pyłów PM10, a średnia pomiarów ze wszystkich stacji pomiarowych łącznie, zlokalizowanych na terenie Krakowa, wskaże w następnej dobie przekroczenia pyłu PM10 z godziny 3.00 powyżej 150 μg/m3, wprowadzone zostaną, począwszy od uruchomienia pierwszych kursów rannych autobusów lub tramwajów, do godziny 24.00 tego dnia, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz gmin sąsiadujących - informuje krakowski magistrat.
Smog w Krakowie. Jest ostrzeżenie przed trującym powietrzem
W poniedziałek, 20 stycznia w Krakowie obowiązuje II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Alert dotyczy przekroczenia dopuszczalnej normy pyłu zawieszonego PM10. W związku z ostrzeżeniem mieszkańcy powinni ograniczyć aktywność fizyczną na zewnątrz oraz używanie samochodów. Powinno się też unikać wietrzenia mieszkań oraz długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Alert obowiązuje do północy z poniedziałku na wtorek (20/21 stycznia).
Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd.