Darmowe szczepienia na grypę 2020 w Krakowie
W tym roku Kraków po raz kolejny zaprasza seniorów do skorzystania z programu szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób po 65. roku życia. Program realizowany jest w ramach Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia "Zdrowy Kraków" 2019-2021. Co można otrzymać za darmo?
Jak zapewniają władze Krakowa - w ramach programu przewidziano bezpłatne badanie lekarskie oraz szczepienie przez lekarza lub pielęgniarkę. Szczepienia będą wykonywane najwcześniej na przełomie września i października 2020 r. - w zależności od dostępności szczepionek. Przed szczepieniem należy zarejestrować się telefonicznie w jednej z placówek realizujących program. Wykaz realizatorów oraz numerów telefonów, pod którymi można się zarejestrować dostępny jest tutaj.
Pełną informację na temat wykazu realizatorów wykonujących darmowe szczepienie przeciw grypie osobom po 65. roku życia można także uzyskać pod numerem Całodobowego Telefonu Informacji Medycznej 12 661 22 40. Realizacja programu potrwa do wyczerpania limitu szczepionek.
Szczepienia przeciw grypie. Jak często się szczepić?
Zgodnie z zaleceniami Komitetu Doradczego ds. Szczepień opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia, szczepienie powinno być dostępne dla wszystkich chętnych. Powinno powtarzać się je każdego roku, ponieważ wirusy grypy podlegają bardzo częstym zmianom genetycznym. Zmienność wirusa grypy powoduje, że skład szczepionki na każdy kolejny sezon epidemiczny musi być sprawdzany i uaktualniany.
Szczepienie przeciw grypie nie spowoduje zachorowania. Wirus zawarty w szczepionkach nie rozmnoży się w organizmie i nie wywoła choroby, lecz wytworzy przeciwciała ochronne (tzw. szczepionki inaktywowane). Poziom przeciwciał spada jednak wraz z upływem czasu i może nie być wystarczająco wysoki, aby zabezpieczyć pacjenta przed zachorowaniem w kolejnym sezonie epidemicznym.
Szczepienia przeciw grypie. Kto powinien się zaszczepić?
Każdy, kto chce uniknąć zachorowania na grypę, a w szczególności:
- zdrowe dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia,zwłaszcza od 6 do 60 miesiąca życia,- osoby z grup podwżyszonego ryzyka bez względu na wiek,- osoby w podeszłym wieku (powyżej 55 lat),- chorzy na astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego,- osoby z chorobami układu krążenia i nerek, o obniżonej odporności (np. po przeszczepach, zakażeni HIV) i chorzy na nowotwory układu krwiotwórczego,- osoby chore na cukrzycę,- kobiety w ciąży lub planujące ciążę,- pracownicy ochrony zdrowia.
Zaszczepić powinny się również osoby, które mogą przenosić grypę na osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby zdrowe mogące stanowić źródło zakażenia dla tych osób. Są to m.in. pracownicy ochrony zdrowia, szkół, handlu, transportu, osoby opiekujące się małymi dziećmi, które nie mogą być zaszczepione oraz inne osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi.
Przeciw grypie nie mogą się zaszczepić określone grupy osób. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- ostre choroby gorączkowe,- udokumentowane uczulenie na białko jaja kurzego (każdy gabinet musi mieć zestaw antywstrząsowy),- uczulenie na śladowe ilości antybiotyku zawarte w szczepionce (split- neomycyna, subunit-gentamycyna),- zespół Guillaina-Barrégo, stwierdzony w okresie 6 tygodni od poprzedniego szczepienia przeciwko grypie.
Jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, skuteczność szczepionek przeciwko grypie sięga od 70% do 90% - w przypadku ludzi zdrowych poniżej 65 roku życia oraz od 50% do 70% - w grupach podwyższonego ryzyka.