Wybory samorządowe 2024. "Debata samorządowa. Walka o Kraków". Dlaczego zabrakło Łukasza Gibały?
Na wtorkowe spotkanie "Debata samorządowa. Walka o Kraków", zorganizowanej przez "Super Express" i Radio Eska, do studia nagraniowego w Warszawie zostali zaproszeni kandydaci na prezydenta Krakowa: Łukasz Kmita, Aleksander Miszalski, Andrzej Kulig, Stanisław Mazur, Rafał Komarewicz, Konrad Berkowicz oraz Łukasz Gibała. Ostatni z wymienionych odmówił jednak udziału. Tłumaczył, że rozmowy o Krakowie powinny odbywać się tylko na miejscu, a nie w innych miastach.
„Odmówiłem, ponieważ uważam, że szacunek dla Mieszkańców i Mieszkanek wymaga tego, żeby o naszym mieście dyskutować tutaj. Bo to właśnie tutaj powinny zapadać wszystkie decyzje dotyczące naszych lokalnych spraw, a zwłaszcza decyzja o wyborze prezydenta naszego miasta. A nie – tak jak jest to na rękę partiom politycznym – w Warszawie” – napisał w mediach społecznościowych.
"Istotne jest debatowanie o przyszłości miast bez względu na miejsce tych dyskusji. Kluczowe są pomysły, spieranie się na argumenty. To tworzy debatę o najważniejszych dla miasta problemach i kreuje ludzi, którzy chcą walczyć z tymi przeszkodami. Zapraszamy. Zdąży Pan." – napisał w odpowiedzi zastępca redaktora naczelnego Super Expressu, Jarosław Sulikowski. Łukasz Gibała pozostał niewzruszony.
Kandydaci na prezydenta Krakowa oburzeni nieobecnością Łukasza Gibały. Padły mocne słowa
Podczas drugiego etapu debaty kandydatów na prezydenta Krakowa (obecni politycy nawzajem zadawali sobie pytania) większość uczestników i tak zwróciła się do nieobecnego Łukasza Gibały. Wyrazili swoje oburzenie. Aleksander Miszalski zarzucił mu brak powagi, a nawet "tchórzostwo". Z kolei Konrad Berkowicz przygotował plakat przedstawiający strusia chowającego głowę w piasek, z wielkim napisem "Gibała".
Podczas debaty kandydaci poruszali kwestie ważne dla mieszkańców Krakowa, jak budowę metra i ulepszenie komunikacji miejskiej oraz budowę parkingów, których w mieście brakuje.
Wybory samorządowe 2024. "Debata samorządowa. Walka o Kraków"
We wtorek, 5 marca, o godzinie 18:00 odbyła się organizowana przez "Super Express" i Radio Eska debata kandydatów na prezydenta Krakowa, pod hasłem: "Debata samorządowa. Walka o Kraków". Kandydaci na prezydenta Krakowa odpowiedzieli na liczne pytania, w tym od widzów. Tu zobaczysz zapis relacji na żywo.
W debacie "Debata samorządowa. Walka o Kraków" udział wzięli:
- Łukasz Kmita, poseł PiS, numer: 1
- Aleksander Miszalski, poseł PO, numer: 2
- Andrzej Kulig z Ku Przyszłości, aktualny wiceprezydent Krakowa, numer: 3
- Stanisław Mazur ze Stowarzyszenia Lepszy Kraków, numer: 4
- Rafał Komarewicz, poseł Trzeciej Drogi, numer: 5
- Konrad Berkowicz, poseł Konfederacji, numer: 6
Łukasz Gibała - kandydat ugrupowania Kraków dla Mieszkańców, niestety nie pojawił się na debacie.
Zasady debaty "Debata samorządowa. Walka o Kraków"
Poznaj reguły debaty kandydatów na prezydenta Krakowa:
- Pierwsza część debaty. Zostały zadane 2 pytania ogólne do wszystkich uczestników debaty. Każdy uczestnik debaty miał 60 sekund na odpowiedź na każde z pytań. Po upływie czasu następuje przerwanie wypowiedzi.
- Druga część debaty. Każdy uczestnik debaty zadał trzy pytania dowolnemu uczestnikowi debaty (30 sekund na zadanie pytania, 60 sekund na odpowiedź, 30 sekund na ripostę). Po upływie czasu nastąpiło przerwanie wypowiedzi.
- Trzecia część debaty. Zawierała dwie rundy pytań od widzów. Każdy uczestnik debaty wylosował pytanie z puli 20 pytań wcześniej przysłanych od widzów. Mieli 60 sekund na odpowiedź na każde z pytań. Po upływie czasu nastąpiło przerwanie wypowiedzi.
- Czwarta część debaty to podsumowanie. Czas to 90 sekund dla każdego uczestnika debaty. Po upływie czasu nastąpiło przerwanie wypowiedzi.