Oświęcim. Ciało martwej kobiety znalezione w wannie. Przekroczone stężenie tlenku węgla
W niedzielę, 7 stycznia w jednym z oświęcimskich mieszkań doszło do dramatu. Bliscy 46-latki zadzwonili pod numer alarmowy 112 z informacją, że w wannie znaleźli ciało kobiety. Niestety na pomoc dla niej było już za późno, zgon kobiety został potwierdzony. Na miejscu pojawili się strażacy, którzy zbadali mieszkanie pod kątem stężenia tlenku węgla. Okazało się, że poziom czadu przewyższał dopuszczalną normę. Przyczyną ulatniania się niebezpiecznego gazu był nieszczelny piecyk gazowy.
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
Objawami zatrucia tlenkiem węgla są: ból głowy, uczucie zmęczenia, nudności, bardzo złe samopoczucie, podwyższone tętno, wymioty, trudności z oddychaniem, duszności, zaburzenia orientacji i równowagi; zaburzenia rytmu serca, drgawki, utrata przytomności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, ewakuować osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce i wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.
Dbając o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich należy sprawdzać drożność wentylacji, a także wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla. Jeśli łazienka wyposażona jest w piecyk gazowy należy zachować czujność ponieważ może dojść do nagromadzenia tlenku węgla podczas kąpieli. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, więc ludzie go nie wyczuwają.