59-latek doznał udaru mózgu w trakcie zwiedzania Muzeum Auschwitz–Birkenau
Do dramatycznego zdarzenia doszło we wtorek, 2 sierpnia na terenie Muzeum Auschwitz–Birkenau. Tego dnia trwały uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zagłady Romów i Sinti, a zabezpieczała je policja. W pewnym momencie patrol w składzie: sierż szt. Adrian Stanek oraz sierż. szt. Maksymilian Płużek zauważył dwie roztrzęsione kobiety pchające wózek z niepełnosprawnym mężczyzną. Funkcjonariusze podbiegli do nich i wówczas dowiedzieli się, że poruszający się na wózku 59-latek z powiatu radomskiego prawdopodobnie doznał udaru mózgu. Świadczyły o tym problemy z mówieniem, opadnięty kącik ust, niedowład jednej części ciała, a także problemy z oddychaniem. Mężczyzna zaczął też tracić przytomność.
Funkcjonariusze udzielili 59-latkowi pierwszej pomocy, wezwali karetkę i monitorowali czynności życiowe turysty do czasu przyjazdu ambulansu. Następnie mieszkaniec powiatu radomskiego został przewieziony do szpitala, gdzie opiekę nad nim przejęli lekarze.
PRZECZYTAJ: 34-latek nie ugryzł się w język na lotnisku w Balicach. Cztery słowa wystarczyły, żeby wszcząć alarm
Pierwsza pomoc osobie z udarem mózgu
Policja przypomina, że udar mózgu u człowieka można rozpoznać korzystając z testu FAST. Po angielsku skrót FAST to pierwsze litery słów: „twarz”, „ramię”, „mowa” oraz „czas”:
- Twarz (face) - opadnięty kącik ust, opadnięty kącik oka, asymetryczny wyraz twarzy.
- Ramię (arm) - osłabienie siły mięśniowej po jednej stronie ciała lub całkowity paraliż jednej strony.
- Mowa (speech) - niemożność wypowiadania zdań, trudności w wypowiadaniu wyrazów.
- Czas (time) – im szybciej chory zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu, tym większa szansa na przeciwdziałanie nieodwracalnym stratom komórek nerwowych w mózgu.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia ratunkowego dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Przed przyjazdem karetki chorego powinno ułożyć się w pozycji bocznej ustalonej i zabezpieczyć jego czynności życiowe. Poza tym do momentu przyjazdu karetki należy cały czas monitować oddech i tętno.