Drugi pomnik Mickiewicza stanął na Rynku Głównym w Krakowie. O co chodzi?

i

Autor: Zetpe0202/CC BY-SA 4.0/wikipedia Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie.

"To nie przypadek"

Drugi pomnik Mickiewicza stanął na Rynku Głównym w Krakowie. O co chodzi?

Mieszkańcy i turyści odwiedzający Rynek w Krakowie mogą odnieść wrażenie, że dwoi im się w oczach. Pomnik Adama Mickiewicza niespodziewanie się... rozmnożył! Monument przedstawiający polskiego wieszcza, łudząco podobny do oryginału, pojawił się po drugiej stronie Sukiennic, w pobliżu Wieży Ratuszowej. Jak to się stało?

Wzniesienie na krakowskim Rynku drugiego "Adasia" jest inicjatywą Teatru Groteska. Monument niemal tej samej wysokości, co 124-letni oryginał, został wykonany w teatralnej pracowni plastycznej. Pozostanie on na Rynku przez trzy kolejne dni, a następnie będzie nieoczekiwanie pojawiał się w innych miejscach Krakowa. To akcja zapowiadająca 6. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima, który rozpocznie się w lutym 2023 roku.

- To nie sen. Drugi Adam Mickiewicz na Rynku jest możliwy - mówiła podczas prezentacji kopii pomnika Agnieszka Malatyńska, rzeczniczka prasowa festiwalu Materia Prima. - To nie przypadek, że Adam Mickiewicz stanął tutaj, i że Adam Mickiewicz stał się twarzą Festiwalu Materia Prima. Dzieje się tak dlatego, że Adam Mickiewicz był niezwykle wrażliwy na teatr. Uważał, że właściwie w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, zwłaszcza w teatrze romantycznym. Na emigracji w Paryżu zetknął się z teatrem Cirque-Olympique, teatrem, który był pradziadkiem teatru formy, czyli tego teatru, który propaguje nasz festiwal Materia Prima.

Odsłonięcie drugiego pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie

Tym samym Teatr Groteska nawiązuje do trwającego obecnie Roku Romantyzmu.

- Chcemy także zwrócić uwagę na teatr. Teatr jako zjawisko. Teatr, który jest obecny w życiu wielu inteligentnych ludzi. Teatr, bez którego trudno żyć. Teatr, który ma wyobraźnię. Teatr, który buduje naszą wyobraźnie, a przede wszystkim teatr, w którym nie ma rzeczy niemożliwych - dodaje Agnieszka Malatyńska.

Akcja przebiega pod hasłem "Związki partnerskie z teatrem - polecam". Prezentacji pomnika towarzyszył happening "przeciwników sztuki wysokiej", którzy nawoływali do "bojkotu festiwalu".

Festiwal Materia Prima organizowany przez Teatr Groteska odbywa się co dwa lata od 2010 roku, ale obecna edycja - ze względu na pandemię - wraca po czteroletniej przerwie. W lutym do Krakowa przyjadą artyści reprezentujący teatr formy z sześciu krajów - Francji, Anglii, Holandii, Danii i Szwajcarii.

- Będzie to siedem najciekawszych spektakli, które pojawiły się w ostatnich latach w Europie - mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Wojciech Graniczewski, reżyser, członek Rady Programowej Festiwalu Materia Prima. - Można je zobaczyć w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Tokio, ale żeby je zobaczyć w jednym czasie, w jednym miejscu - to w zasadzie się w ogóle nie zdarza.

Materia Prima nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, a w Polsce do twórczości takich artystów, jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna. Pokazuje światowej sławy zespoły doceniane przez publiczność na całym świecie i wielokrotnie nagradzane.

Sonda
Czy Kraków jest dobrym miejscem do życia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają