Ponad 2 mln kobiet powyżej 65. roku życia nie opuściło, z różnych przyczyn, Ukrainy. To one cierpią najbardziej przez braki leków oraz zaburzone działanie ukraińskiej służby zdrowia. To są kobiety, które najczęściej są matkami. Zostały też te, które będą niebawem matkami. Według danych ONZ w pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie przebywało tam 265 tys. kobiet w ciąży, z czego 80 tys. w ostatnim trymestrze, oczekując porodu w nieprzewidywalnych warunkach. W niepewności. W strachu. Przed tym, czy czasem rosyjska rakieta nie trafi „przypadkowo” w szpital. Przed tym, czy w wojennych warunkach poród przebiegnie bezproblemowo? Przed tym, czy będą dla nich leki, jeśli trzeba byłoby je podawać. Nie tylko ciężarnym i tym, które już urodziły… WHO podała, że 46 proc. spośród ankietowanych mieszkańców Ukrainy twierdziło, że ma problemy z zakupem leków dla siebie lub dla najbliższej rodziny. W tym samym badaniu 19 proc. osób twierdziło, że ma poważne problemy z dostępem do służby zdrowia.
– Starsze osoby statystycznie częściej potrzebują pomocy lekarzy, zażywają też więcej leków. Dlatego problemy z opieką zdrowotną dotykają je w sposób szczególny. Ukraińskie emerytury są najniższe w Europie: często ledwo starczają na zakup drożejących podstawowych produktów spożywczych, a co dopiero leków – komentuje sytuację Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej (PMM). Ta krakowska organizacja wyekspediowała już 40 transportów z lekami i produktami medycznymi do ukraińskich szpitali. Priorytet w tej pomocy mają oddziały położnicze i neonatologiczne. PMM jest w bieżącym kontakcie ze 120 placówkami ukraińskiej służby zdrowia.
Nieważne, w którym kraju i kiedy obchodzony jest Dzień Matki. Ważne, że jest obchodzony i pewnie niewiele jest takich państw, w których tego szczególnego dnia nie świętuje się . A tak na marginesie… Dzień Matki jest przykładem na to, że ideę jednostki mogą przejąć miliardy ludzi. To święto zawdzięczamy Amerykance Annie Jervis (1864 -1948). To ona jest jego kreatorką. Po przedwczesnej śmierci swojej matki postanowiła, że wszystkie dzieci powinny raz w roku podziękować swoim rodzicielkom. Przez dwa lata pisała listy do kogo tylko się dało. Aż osiągnęła swój cel. W roku 1910 r. stan Virginia, jako pierwszy w świecie, wprowadził do świątecznego kalendarza Dzień Matki…