Dzień Ziemi

i

Autor: annca / CC0 / pixabay.com

Dzień Ziemi 2020 w Krakowie. Jak spędzić go w czasie epidemii koronawirusa?

2020-04-21 20:57

Dzień Ziemi 2020 obchodzony jest w środę, 22 kwietnia. Z powodu pandemii koronawirusa, nie odbędzie się jednak tradycyjne sprzątanie świata. Obecna sytuacja sprawiła, że poprawiła się jakość powietrza, ale niesie ze sobą jednak również zagrożenia. O czym powinni pamiętać mieszkańcy Krakowa i okolic, by ulżyć planecie nie tylko z okazji Dnia Ziemi?

Dzień Ziemi 2020 w Krakowie. Jak pomóc planecie?

Dzień Ziemi zazwyczaj wiążę się z grupowym sprzątaniem lasów czy terenów zielonych. Dzieci w szkołach od najmłodszych lat podczas praktycznych zajęć uczą się, że trzeba dbać o wspólne dobro, jakim jest nasza planeta. Tym razem zbieranie śmieci w dużych zespołach nie odbędzie się z powodu epidemii koronawirusa. Jak zatem możemy pomóc w 2020 roku? Okazuje się, że wystarczy po prostu... nie przeszkadzać!

1. Rękawiczki jednorazowe - NIE RZUCAJ GDZIE POPADNIE

Z powodu trwającej epidemii regularnie korzystamy z maseczek i rękawiczek jednorazowych. Niestety, zużyte środki ochronne często lądują na trawnikach czy chodnikach. Wystarczy, że wszyscy zadbamy o umieszczenie ich w odpowiednim pojemniku, a krajobraz wokół nas diametralnie się zmieni. Nie zapominajmy, że możemy też korzystać ze środków wielorazowego użytku, czym ograniczamy ilość niepotrzebnych odpadów.

2. Segregacja śmieci - WYRZUCAJ ODPOWIEDZIALNIE

Skoro już o odpowiednich pojemnikach mowa, pamiętajmy o codziennej segregacji. Przyporządkowując śmieci do poszczególnych kategorii, umożliwiamy ponowne wykorzystanie niektórych surowców lub ułatwiamy ich składowanie. Więcej o przepisach dotyczących segregacji przeczytasz w tym artykule.

3. Zagrożenie pożarowe - CHROŃ LASY I NIE TYLKO

Co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Do takich doszło m.in. w ostatnim czasie na Wzgórzach Krzesławickich i w pobliżu CH Bonarka. 

Policjanci przypominają, że takie zachowania są czynem bezprawnym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną. Prawo przewiduje karę grzywny, aresztu, a nawet 8 lat pozbawienia wolności. Niestety, ze względu na panujące warunki atmosferyczne, wysokie ryzyko wystąpienia pożarów występuje również w lasach na obszarze całego kraju. Zagrożenie jest określane przez ekspertów jako średnie oraz wysokie, w zależności od regionu.

Od poniedziałku (20 kwietnia) dozwolone jest spacerowanie w parkach, na plażach, ale również w lasach. Nie zapominajmy, że to dom dla wielu gatunków zwierząt. Bądźmy odpowiedzialni! Gdzie wybrać się na spacer do lasu w pobliżu Krakowa? Sprawdź TUTAJ!

Duży pożar traw w Krakowie. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki