Rozwija motorykę, poprawia koncentrację i sprawia, że dysfunkcja wzroku przestaje być barierą – mowa o strzelectwie laserowym, dyscyplinie sportu, która w Krakowie zyskuje
coraz większą popularność. Jej amatorzy mogą trenować w Hali 100-lecia KS Cracovia, a także rywalizować w miejskich zawodach. W tym roku odbywa się szósty Krakowski Turniej Strzelania Laserowego Osób Niewidomych i Słabowidzących.
Tegoroczne zawody odbywają się w Hali 100-lecia KS Cracovia przy al. Focha 40. Ogłoszenie wyników i uroczyste zakończenie nastąpi 29 listopada o godz. 17.00 również w Hali 100-lecia, w dużej sali konferencyjnej. Uczestnicy zostaną nagrodzeni dyplomami, a najlepsi w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej otrzymają nagrody rzeczowe. Nowością tegorocznej edycji jest wyjazd integracyjny do Centrum Wypoczynku „JordaNova” w Gołkowicach Górnych.
Strzelanie laserowe wykorzystuje specjalne urządzenie, które pozwala na celowanie do tarczy za pomocą słuchu. Cały sprzęt składa się z symulatora, tarczy i broni.
Tarcza wygląda podobnie jak tradycyjna tarcza strzelecka. Zawodnik celuje do niej bezprzewodową bronią krótką lub długą, czemu towarzyszy dźwięk. Bardzo precyzyjna skala umożliwia oszacowanie trafienia z dokładnością do dziesiątych części punktu. Pozycja i sposób trzymania broni są identyczne jak w przypadku strzelectwa osób widzących. Podczas strzelania osoby niewidome lub słabowidzące są całkowicie samodzielne, ponieważ zarówno wyniki strzelania, jak i lokalizowanie celu czy liczba strzałów sygnalizowane są nie tylko wizualnie, ale także dźwiękowo i głosowo.
Oprócz zawodów osoby niewidome i słabowidzące mają regularne treningi w strzelaniu, które odbywają się w każdą sobotę na hali 100-lecia Cracovii. Na trening mogą przychodzić też osoby widzące żeby spróbować swoich sił i dołączyć do drużyny. Na oczy mają zakładane specjalne opaski i uczą się strzelania ze słuchu.
Posłuchaj o tym dlaczego warto przełamywać bariery: