Tatry, zima

i

Autor: David Jusko, Unsplash

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach. Problemem lód i porywiste podmuchy wiatru

2024-12-19 15:06

IMGW wydało ostrzeżenia przed porywistym wiatrem. Obecnie w Tatrach panują bardzo złe warunki do uprawiania turystyki górskiej. Dużym problemem jest lód, który pod wpływem temperatury na przemian rozmarza i topnieje. Ratownicy TOPR ostrzegają turystów przed wyjściem w góry. Żeby swobodnie się po nich poruszać, trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

Bardzo trudne warunki w Tatrach. IMGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w rejonach podgórskich i w okolicach wybrzeża; jego prędkość w porywach wyniesie nawet 80 km/h. Ostrzeżenia obowiązują także w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Około południa Instytut rozszerzył zakres obowiązywania alertów o województwa: pomorskie i zachodniopomorskie. W powiatach objętych ostrzeżeniami w regionach nadmorskich, IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu — poinformował Instytut.

W obszarach podgórskich objętych ostrzeżeniami, Instytut prognozuje wystąpienie silnego wiatru z południowego zachodu i południa, o średniej prędkości od 40 do 50 km/h. Prędkość wiatru w porywach lokalnie wyniesie nawet 80 km/h - wynika z komunikatu. Alerty wydane przez IMGW dla rejonów podgórskich będą obowiązywać w różnych godzinach, najpóźniej do godz. 23 w czwartek.

Quiz. Bez tych piosenek nie było Sylwestra w latach 80. Jak dobrze pamiętasz imprezowe przeboje?
Pytanie 1 z 10
Kto śpiewał przebój „If I Could Turn Back Time”?

Lód w Tatrach. Warunki do uprawiania turystyki górskiej są bardzo trudne

Obecnie w Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej. Chodzi nie tylko o silne porywy wiatru, o których ostrzegał IMGW, ale także jest bardzo ślisko. W górach jest dużo zmarzliny, która pod wpływem cieplejszej temperatury na przemian topnieje i marznie. Poruszanie się w wyższych partiach gór jest bardzo niebezpieczne, łatwo o poślizgnięcia i upadki. Dodatkowo obecnie Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Aktualnie poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga bardzo dużego doświadczenia i zimowego wyposażenia – raków, czekana, kasku i zestawu lawinowego.

— Przyszło ochłodzenie i zrobiło się bardzo twardo. Teraz jest dużo większe prawdopodobieństwo wytrącenia z równowagi i upadku po stromych, zalodzonych, czy zmrożonych śniegach niż przysypania w lawinie, aczkolwiek w niektórych miejscach, gdzie ten śnieg jest odłożony przez wiatr, nagromadzają się tak zwane depozyty, czyli takie pułapki, których trzeba unikać — powiedział nam Andrzej Marasek, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Atak zimy w Polsce. Opady śniegu w Zakopanem:

Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki