Eurowybory 2019. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Małopolsce
Według wstępnych informacji z okręgu nr 10 w Parlamencie Europejskim zasiądzie ośmiu europosłów, z czego:
- Prawo i Sprawiedliwość - 4 mandaty
- Koalicja Europejska - 2 mandaty
- Wiosna Roberta Biedronia - 1 mandat
- Konfederacja Korwin Braun - 1 mandat
Europosłowie z Małopolski - kto w Parlamencie Europejskim z Małopolski? Kto wygrał Eurowybory 2019?
Na oficjalne wyniki Eurowyborów 2019 będziemy musieli jeszcze poczekać, najprawdopodobniej do wtorku. Według wstępnych informacji, jakie podaje Gazeta Krakowska w Parlamencie Europejskim z Małopolski zasiądą:
- Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość)
- Patryk Jaki (Prawo i Sprawiedliwość)
- Arkadiusz Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość)
- Dominik Tarczyński (Prawo i Sprawiedliwość)
- Ruża Thun (Koalicja Europejska)
- Adam Jarubas (Koalicja Europejska)
- Maciej Gdula (Wiosna Roberta Biedronia)
- Konrad Berkowicz (Konfederacja Korwin Braun)
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 26.05.2019 - aktualizacja, godz. 21:00
Koniec głosowania! Lokale wyborcze zostały zamknięte!
Oto pierwsze, sondażowe WYNIKI WYBORÓW do Parlamentu Europejskiego: Kto wygrał?
Według wstępnych informacji Eurowybory 2019 wygrało Prawo i Sprawiedliwość, a drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni - wynika z sondażu IPSOS wykonanego na zlecenie TVP, TVN i Polsat.
- KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ - 42.4%
- KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI - 39.1%
- KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA - 6.6%
- KWW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY - 6.1%
- KWW KUKIZ'15 - 4.1%
- KW LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RUCH SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ - 1,3%
- INNE - 0,4%
Eurowybory 2019: wyniki, kto wygrał? WYNIKI WYBORÓW, MANDATY, FREKWENCJA, 26.05.2019, godz, 21:00
Poniżej prezentujemy wstępne wyniki wyborów exit pool) wykonanych przez IPSOS na zlecenie TVP, TVN i Polsatu do Parlamentu Europejskiego:
- Lista nr 1 KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - 6,1% (3 mandaty)
- Lista nr 2 KW Wiosna Roberta Biedronia - 6,6% (3 mandaty)
- Lista nr 3 KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni - 39,1% (22 mandaty)
- Lista nr 4 KW Prawo i Sprawiedliwość - 42,4% (24 mandaty)
- Lista nr 5 KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS - 1,3%
- Lista nr 6 KWW Kukiz'15 - 4,1%
Eurowybory 2019: Frekwencja w Polsce wyniosła: 43%.
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 26.05.2019 - aktualizacja, godz. 20:50
Przypominamy, że już po 21 podamy wyniki wyborów (sondaże exit poll) Zostały one wykonane przez IPSOS na zlecenie TVP, TVN i Polsat. Do tej pory największą frekwencję odnotowano w Małopolsce (35,80% - stan na godz. 17), a frekwencja w Eurowyborach 2019 w całym kraju jest rekordowo wysoka!
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 26.05.2019 - aktualizacja, godz. 20:25
Już kilka chwil po godzinie 21 w naszym serwisie pojawią się pierwsze wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego - w kraju i w Małopolsce. Podamy wstępne, sondażowe wyniki exit poll. Na cząstkowe wyniki z obwodowych komisji wyborczych trzeba będzie poczekać dłużej - mogą być one publikowane dopiero po godzinie 23, kiedy zakończy się głosowanie w całej Unii Europejskiej.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego przekazała także informację, że OFICJALNE wyniki Eurowyborów 2019 poznamy najprawdopodobniej we wtorek, 28 maja.
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 26.05.2019:
Kiedy wyniki Eurowyborów 2019 - to pytanie zadaje sobie wielu Polaków. O godzinie 21 zamknięte zostaną lokale wyborcze, do tego momentu trwa też cisza wyborcza na terenie kraju, a to oznacza absolutny zakaz agitacji wyborczej. Już po godzinie 21 podane zostaną sondaże exit poll (wyniki wyborów exit poll), które określą, kto wstępnie wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego.
Wstępne wyniki wyborów będą odzwierciedlać preferencje wyborcze Polaków i najpewniej pokryją się z OFICJALNYMI wynikami wyborów.
Eurowybory 2019. Kiedy PKW poda OFICJALNE wyniki wyborów do PE?
Kiedy oficjalne wyniki wyborów 2019 poda PKW? Według wstępnych informacji oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu możemy poznać już w poniedziałek, choć najpewniej stanie się to we wtorek, 28.05.2019.
Wyniki wyborów do PE: przecieki, bazarek wyborczy [Europarlament, Twitter]
Czy to możliwe, że w internecie dostępne są przecieki z wyborów do Parlamentu Europejskiego 26.05.2019? Internauci coraz częściej na Twitterze oraz w przeglądarce wyszukują hasło "bazarek wyborczy" lub "bazarek twitter", co miało też miejsce przy okazji poprzednich wyborów. Użytkownicy sieci społecznościowych próbują w ten sposób przekazać nieoficjalne wyniki wyborów - zamieniając partie polityczne... w warzywa.
Wynikami mają być z kolei ceny rzekomych warzyw. Bazarek wyborczy nie jest jednak dobrą drogą, by poznać wyniki wyborów. Sondaże exit poll oraz oficjalne wyniki wyborów do Europarlamentu znajdziecie już wkrótce w portalu ESKA INFO!
Wybory do PE 26.05.2019: Wyniki wyborów - OKRĘG 10, województwo małopolskie
Po godzinie 21, kiedy zostaną zamknięte lokale wyborcze poznamy wstępne, sondażowe wyniki wyborów (exit poll) także w okręgu 10 (województwo małopolskie, Kraków oraz województwo świętokrzyskie). Kto wygrał Eurowybory w Małopolsce? O tym przekonamy się już wkrótce!
Eurowybory 2019: Listy kandydatów w Małopolsce: sprawdź! [Wybory do Parlamentu Europejskiego 26.05.2019 GŁOSOWANIE, LISTY, KANDYDACI, PORADNIK]
Eurowybory 2019. Rekordowa frekwencja - stan na godz. 17
Dwa razy więcej osób niż w czasie poprzednich wyborów do Parlamentu Europejskiego zagłosowało w czasie Eurowyborów 2019 (według stanu na godz. 17). To prawdziwy szturm na lokale wyborcze - zagłosowało aż 32,51% uprawnionych!
32,51% - tyle wyniosła frekwencja podczas dzisiejszego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego według stanu na godz. 17.
Podczas trzeciej, niedzielnej konferencji prasowej poświęconej wyborom do Parlamentu Europejskiego Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji według stanu na godzinę 17.00.
Spośród 13 okręgów wyborczych największa frekwencja była w okręgu nr 4 (Warszawa I) - 39,40%, a najniższa - w okręgu nr 3 (Olsztyn) - 28,97%. Jednocześnie największą frekwencję wyborczą odnotowano w województwie małopolskim (35,80%), a najniższą – w województwie opolskim (27,03%)
Ze wszystkich miast wojewódzkich najwięcej wyborców zagłosowało dotąd w Warszawie (41,41%), a najmniej – w Gorzowie Wielkopolskim (34,08%). Gminą z najwyższą jak dotąd frekwencją jest Krynica Morska, powiat nowodworski, województwo pomorskie (61,62%).
Szczegóły poniżej:
Eurowybory 2019. Rekordowa frekwencja - stan na godz. 12
14,39 % - tyle wyniosła frekwencja podczas dzisiejszego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego według stanu na godz. 12.
Podczas drugiej, niedzielnej konferencji prasowej poświęconej wyborom do Parlamentu Europejskiego Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji według stanu na godzinę 12.00.
Spośród 13 okręgów wyborczych największa frekwencja była w okręgu nr 4 (Warszawa I) - 16,19%, a najniższa - w okręgu nr 12 (Wrocław) - 12,88%. Jednocześnie największą frekwencję wyborczą odnotowano w województwie małopolskim (16,96%), a najniższą – w województwie opolskim (11,88%)
Ze wszystkich miast wojewódzkich najwięcej wyborców zagłosowało dotąd w Rzeszowie i Toruniu (po 17,05%), a najmniej – w Gdańsku (11,98%). Gminą z najwyższą jak dotąd frekwencją jest Krynica Morska, powiat nowodworski, województwo pomorskie (42,81%).
Wybory do Parlamentu Europejskiego - jak można było głosować?
Głosować mógł każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat. Trzeba było pamiętać, aby mieć przy sobie dowód osobisty albo paszport, ponieważ członkowie komisji wyborczej mieli obowiązek sprawdzić tożsamość głosującego. Głosowania dokonywało się poprzez stawienie znaku X przy nazwisku kandydata. Następnie kartę do głosowania należało wrzucić do urny wyborczej.
Wybory do Parlamentu Europejskiego - kiedy się odbyły, w jakich godzinach?
Wybory odbyły się 26 maja. W sobotę poprzedzającą elekcję trwała cisza wyborcza - wówczas partie nie mogły prowadzić już kampanii wyborczej. Lokale wyborcze były czynne od godz. 7 do godz. 21. Na stronie pkw.gov.pl. znajdowała się też wyszukiwarka komisji – wystarczy wpisać miasto i ulicę, na której się mieszka, a jako wynik wyskoczy miejsce i adres komisji, w którym mogliśmy głosować. Na tej samej stronie będzie można też sprawdzić OFICJALNE wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego po podliczeniu głosów przez obwodowe i okręgowe komisje wyborcze. Wyniki Eurowyborów 2019 już wkrótce znajdą się na oficjalnych stronach PKW (Państwowej Komisji Wyborczej)
Wybory do Parlamentu Europejskiego - podstawowe informacje
Podczas majowej elekcji wybieraliśmy przedstawicieli Polski do Parlamentu Europejskiego. Wyborcy w Polsce w 2019 r. wybrali 51 posłów do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrał wybory do europarlamentu? O tym przekonamy się już wkrótce! Jeżeli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, do Brukseli wybierze się 52 posłów znad Wisły. To ważne wybory, bowiem ich celem jest wyłonienie jedynych przedstawicieli instytucji europejskich wybieranych przez obywateli.
Parlament jest przede wszystkim organem prawodawczym, który wspólnie z Radą stanowi akty prawne w toku różnych procedur legislacyjnych. Do funkcji prawodawczej Parlamentu należy też współudział w uchwalaniu budżetu oraz udzielanie Komisji absolutorium z jego wykonania. Jednak w przeciwieństwie do parlamentów krajowych nie posiada prawa inicjatywy ustawodawczej – na uprawnioną do inicjatyw Komisję może jedynie wpływać podejmowaniem niewiążących ją wezwań do działania.
Parlament Europejski może też kontrolować inne instytucje oraz posiada, do pewnego stopnia, uprawnienia kreacyjne:
- zatwierdza Komisję i jej przewodniczącego;
- ma prawo uchwalenia wotum nieufności wobec Komisji (większością 2/3 głosów);
- ma prawo zadawania pytań komisarzom;
- ma zwyczajową możliwość zadawania pytań Radzie;
- Komisja jest zobowiązana do składania PE sprawozdań z działalności Unii;
- Przewodniczący Rady Europejskiej składa Parlamentowi sprawozdania z posiedzeń Rady Europejskiej;
- PE ma prawo do ustanawiania komisji śledczych na wniosek ¼ swoich członków;
- powołuje Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Prócz tego Parlament pełni również funkcję opiniodawczą. Obecnie w skład Parlamentu Europejskiego wchodzi 751 deputowanych wybieranych na 5-letnią kadencję.